Krásu i blahodárný vliv léčivých kamenů na lidský organismus objevili už naši předkové, nicméně jejich harmonický vliv na psychické i fyzické neduhy oceňujeme i dnes. Ušlechtilé polodrahokamy jsou nositeli přírodní síly – energie, která léčí. V seriálu Ženy Dívky vám v abecedním pořadí představujeme ty nejlepší, nejbarevnější a v pravém slova smyslu magické.

Danburit

Vyskytuje se v Mexiku, USA, Rusku, Japonsku nebo v Barmě. Může mít více barevných odstínů – od čiré přes narůžovělou, žlutou, medovou, nazelenalou až k šedé.

Duchovní účinky: Má velmi významné léčivé a duchovní účinky. Jeho synonymy jsou trpělivost, klid a mír. Má očistné účinky na auru, povzbuzuje činnost třetího oka a přináší prý nejen duchovní jas, ale také osvícení. Při meditaci pomáhá otevřít cestu k vyššímu vědomí a usnadňuje zvládání hlubokých a zásadních změn. Pomáhá zvolit si správnou životní cestu.

Léčebné účinky: Má silné detoxikační účinky, působí blahodárně na játra i na močový měchýř. Zmírňuje alergie a léčí chronické potíže.

Nabíjení a očista: Tento minerál neabsorbuje energie. Z tohoto důvodu není potřeba jej čistit ani nabíjet.

Dendritický achát

V přírodě se achát vyskytuje zejména v Brazílii, v Indii, v Číně nebo v Mongolsku, jeho naleziště jsou ale i v České republice. Obvykle bývá bezbarvý, bílý nebo šedý a obsahuje tzv. dendrity, jež svou strukturou evokují větvičky keře, kapradí, případně kousky dřeva. Jeho planetou je Merkur.

Duchovní účinky: Obecně je achát považován za kámen se stabilizujícími vlastnostmi, který podporuje nejen vytrvalost a trpělivost, ale i vnitřní harmonii. Dendritický achát je spjatý s přírodou. Posiluje také vyzrálost a sebevědomí, účinně pomáhá překonávat citové vypětí a negativitu. Povzbuzuje schopnost lásky a zvyšuje odvahu, je kamenem hojnosti a plodnosti.

Léčebné účinky: Blahodárné účinky má tento minerál na ty části těla, které vzhledově připomíná, tj. na krevní řečiště, kosterní a nervovou soustavu.

Nabíjení a očista: Oplachujeme proudem vlažné vody, nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.

Dumortierit

Kámen modré, modrofialové až nachové barvy, jeho odrůdy mohou být rovněž hnědé nebo zelenkavé. Pochází z nalezišť v USA, Jižní Africe nebo v České republice. Je přiražen planetě Neptun a jeho elementem je voda.

Duchovní účinky: Dumortierit je kamenem naděje, pomáhá najít světlo v těžkých životních situacích a tím umožňuje změnu situace k lepšímu. Posiluje důvěru ve vlastní schopnosti. Díky jeho příznivým účinkům žijeme více naplno, přijímáme život takový, jaký je, tedy bez příkras, ale současně i bez obav a starostí. Pomáhá také léčit závislosti na tabáku, alkoholu či drogách tím, že posiluje vůli. Funguje podpůrně při léčbě duševních i nervových onemocnění.

Léčebné účinky: Tlumí vysoké horečky, migrény a uvolňuje křeče. Současně zlehčuje střevní koliky, odstraňuje únavu a pomáhá při celkovém vyčerpání nebo stresu. Podporuje celkové uvolnění před spánkem.

Nabíjení a očista: Kámen čistíme pod proudem tekoucí vody, v nádobě s vodou přes noc, nabíjíme na přímém slunci.

Foto: Profimedia.cz

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.