Krásu i blahodárný vliv léčivých kamenů na lidský organismus objevili už naši předkové, nicméně jejich harmonický vliv na psychické i fyzické neduhy oceňujeme i dnes. Ušlechtilé polodrahokamy jsou nositeli přírodní síly – energie, která léčí. V seriálu Ženy Dívky vám v abecedním pořadí představujeme ty nejlepší, nejbarevnější a v pravém slova smyslu magické.
Chalcedon

V přírodě se vyskytuje jako bílý, modrý, růžový nebo šedý kámen, jeho naleziště najdeme v Namibii, v Brazílii, v Maroku, USA, v Rakousku, na Islandu nebo v Rusku, ale dokonce i na Slovensku a v České republice. Jeho planetou je Měsíc a elementem voda.

Duchovní účinky: Tento kámen dodává štěstí, radost, sílu a pomáhá přivádět do života úspěch. Rozptyluje negativní energii, chrání a posiluje mezilidské vztahy. Od pradávna je zejména kamenem řečníků. Ten, kdo na něj dýchne a dotkne se ho jazykem, dostane darem nadání výřečnosti. Kromě toho, že chalcedon zeslabuje trému z veřejných projevů, pomáhá svému nositeli také ve vytříbeném mluveném projevu a odstraňuje zábrany v řeči. Na mysl působí zklidňujícím dojmem, přináší moudrost.

Léčebné účinky: Má očistný účinek, zvyšuje množství tělesné energie, povzbuzuje oběhový systém a blahodárně působí na kosti, oči, žlučník i slezinu. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

Nabíjení a očista: Chalcedony čistíme pod proudem tekoucí vody a nabíjíme na přímém slunci.

Chalkopyrit

Tento kámen má mosazně žlutou barvu s modrofialovým povlakem a pochází z nalezišť v Anglii, USA, ve Španělsku nebo v Japonsku. Jeho planetou je Venuše a elementem voda.

Duchovní účinky: Tento mystický kámen je vhodný pro léčitele, jejichž vlastní energii ochraňuje a zadržuje její nežádoucí vydávání. Zvyšuje také vnímavost a schopnosti svého majitele. Je vhodný pro meditace, pomáhá otevírat propojení s životadárnou energií vesmíru, zvyšuje intuici. Uvolňuje veškeré energetické bloky v těle a současně pomáhá pročišťovat a otevírat korunní čakru.

Léčebné účinky: Léčí mozkové poruchy a nádory, ulevuje při nachlazení a bronchitidě. Snižuje horečky, působí blahodárně při plicních poruchách, podporuje obnovu buněk a jejich regeneraci.

Nabíjení a očista: Nabíjíme na nepřímém slunci a čistíme pouze látkou (tomuto kamenu nesvědčí vlhkost).

Chryzopras

Trávově zelený, případně citrónově zbarvený kámen se nachází v Austrálii, v Rusku, v Kalifornii nebo v Brazílii. Je přiřazen planetě Venuši, jeho elementem je země.

Duchovní účinky: Dodává víru i naději, pozvedává skleslé emoce a přináší potěšení. Odstraňuje ze života závist i napětí, pomáhá odpustit a akceptovat sám sebe i druhé. Vnáší rovnováhu mezi naše ideály a skutečnost a tím nám umožňuje pocítit bezpečí, důvěru a jistotu. Chryzopras také ochraňuje a nabíjí srdeční a křížovou čakru.

Léčebné účinky: Hodí se k léčení kožních potíží, zmírňuje revmatické bolesti žaludeční potíže stresového původu, posiluje ledviny. Má výrazné detoxikační účinky, umírňuje srdeční choroby, poruchy štítné žlázy nebo celkovou slabost.

Nabíjení a očista: Chryzopras čistíme proudem nebo ve sklenici vlažné vody, nabíjíme na nepřímém slunci.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.