Krásu i blahodárný vliv léčivých kamenů na lidský organismus objevili už naši předkové, nicméně jejich harmonický vliv na psychické i fyzické neduhy oceňujeme i dnes. Ušlechtilé polodrahokamy jsou nositeli přírodní síly – energie, která léčí. V seriálu na webu ŽenyDívky.cz vám v abecedním pořadí představujeme ty nejlepší, nejbarevnější a v pravém slova smyslu magické.

Cerusit

Tento kámen se obvykle zbarvuje do běla, šeda, šedo-černa nebo do žluta, pochází z Namibie a Austrálie, jeho naleziště jsou ale i v Bolívii. Je kamenem zklidnění a meditace.

Duchovní účinky: Podporuje osobní růst i kreativitu, je výborný pro umělce. Vyrovnává pravou a levou mozkovou hemisféru, uzemňuje a je vhodný pro meditaci. Pokud patříte mezi velké cestovatele nebo pokud žijete mimo Českou republiku, tlumí stesk po domově a urychluje aklimatizování na nové prostředí. Je to kámen komunikace i naslouchání, učí nás taktnímu jednání a větší odpovědnosti za naše jednání.

Léčebné účinky: Cerusit je účinným pomocníkem pro ty, které trápí nespavost nebo noční můry. Celkově zklidňuje nervový systém a zvláště chronicky nebo dlouhodobě nemocným lidem dodává potřebnou energii. Léčivě ovlivňuje také Parkinsonovu chorobu a Tourettův syndrom.

Nabíjení a očista: Kámen čistíme pod tekoucí vodou a nabíjíme na denním světle.

Citrín

Citrín je žlutý kámen, místy může být nahnědlý nebo kouřově šedohnědý. Ve volné přírodě se vyskytuje v Brazílii, na Uralu, ve Francii, v Madagaskaru, v Indii nebo v USA. Vévodí mu planeta Slunce, jeho elementem je oheň. Je kamenem štědrosti, prosperity a štěstí.

Duchovní účinky: Tento kámen přitahuje hojnost, předává hřejivou energii a teplo, zvyšuje tvůrčí schopnosti. Kromě toho, že ochraňuje auru, zesiluje intuici aktivací korunní čakry a čistí čakru solar plexus. Dodává sebedůvěru a schopnost s klidem přijímat kritiku od ostatních. Patří mezi kameny, které dokáží negativní energie přetransformovat na energie kladné.

Léčebné účinky: Při vyčerpání poskytuje obnovu ztracených sil a nabíjí. Je velmi účinný pro lidi trpící chronickým únavovým syndromem. Posiluje nervy, uvádí do rovnováhy činnost štítné žlázy i hormony v období menopauzy nebo menstruační symptomy. Kromě toho má blahodárný vliv na trávení, eliminuje močové a ledvinové infekce.

Nabíjení a očista: Díky specifickým schopnostem, není potřeba citrín čistit ani nabíjet.

Čaroit

Kámen má fialovou až hnědou barvu a pochází z nalezišť v Jakutsku (Rusko). Proto, že se nachází jen na jediném místě na světě, jde o velmi vzácný minerál. Jeho planetami jsou Jupiter a Neptun a elementem voda. Je kamenem proměny.

Duchovní účinky: Čaroit má přímo čarovný vliv na duši, které pomáhá překonat hluboce zakořeněné strachy a nastolit mimořádné duchovní změny. Má hojivé účinky, negativní emoce jako stres, obavy nebo frustraci přeměňuje v životadárnou sílu a uvádí do celkové rovnováhy, harmonie a uvolnění. Pozitivně ovlivňuje také srdeční i korunní čakru a pomáhá napravovat karmická zatížení.

Léčebné účinky: Prospívá centrální nervové soustavě, činnosti srdce i látkové výměně. Pokud máme potíže s trávicím traktem, pomáhá je léčit. Je jednou z prevencí rakoviny, tiší křeče a mírní bolesti.

Nabíjení a očista: Čaroit omýváme pod proudem vlažné vody, nabíjíme na slunci.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.