Krásné, elegantní ale i léčivé. To jsou různobarevné minerály, které na nás „mrkají“ z klenotnictví i specializovaných obchodů. Kromě krásy, ale často disponují i léčivou mocí…

„Veř a víra tvá tě uzdraví,“ říká známé a moudré přísloví. Je to tak, pokud nevěříte, že vám může něco v procesu uzdravování pomoci, nezaberou léky, byliny ani minerály. Když víru máte, léčivé účinky se často dostaví. V ozdravné schopnosti minerálů lidstvo věří už tisíce let. Pravé krystaly, které mnozí z nás obdivují, vznikaly hluboko v lůně planety Země, i když starověký filozof Platón tvrdil, že pocházejí z hvězd a planet. Každopádně minerály jsou součástí léčení v různých kulturách a také dodnes slouží jako amulety, které u sebe můžeme nosit za účelem přivolání lásky, zlepšení zdraví nebo „jen“ pro štěstí.

Jak si vybrat amulet

K výběru minerálu, který je vhodný právě pro vás, můžete přistupovat hned z několika úhlů. Obecně platí, že je nejlepší vybírat kamen podle citu, nechte se vést instinktem – ten vám ukáže cestu. Pokud je tenhle přístup pro vás moc ezoterický, můžete vyzkoušet výběr minerálu podle vašeho slunečního znamení. Každé znamení má na výběr několik kamenů, já vybírám jen jeden, pro inspiraci… Beranům svědčí heliotrop, Býci si zamilují něžný růženín, Blíženci zase citrín, introvertní Raci ocení zklidňující měsíční kámen, ohniví Lvi zase karneol, a precizní Panny uchlácholí mechový achát. Rozhodnost ve Vahách podnítí lapis lazuli, Štírům bude „sedět“ mocný obsidián, Střelcům tyrkys, Kozorohy ochrání černý onyx, moudrost Vodnářů podtrhne ametyst a Ryby si zamilují akvamarín.

Čakrové čarování

Další možností, jak vybírat minerály, je jít po čakrách. To jsou energetická centra rozmístěná po našem těle. Základních čaker je sedm a úzce souvisejí s problémy, i těmi zdravotními, které v životě máme. Pokud tedy příslušnou čakru rozhýbáte, třeba pomocí kamenů, zlepší se i případné neduhy. Minerály k jednotlivým čakrám můžete volit podle barev. Každé čakře je totiž přisuzovaná určitá barva.

Ledviny i trávení

První čakra – kořenová, září červenou barvou a nachází se mezi řitním otvorem a oblastí perinea. Souvisí s nohama, včetně chodidel, kostmi i zuby a také s tlustým střevem. Podpořit ji můžete jaspisem nebo rubínem, ale i dalšími kameny rudé barvy. Druhá čakra se nachází v podbřišku a je spojovaná s oranžovou barvou. Souvisí s reprodukčními orgány, krví, ale také s ledvinami a močovým systémem. Podpoří ji ohnivý opál nebo karneol.

Třetí čakra kotví nad naším pupíkem a souvisí s trávením, nejen fyzickým, ale i emočním, také s játry a slezinou. Barvu má žlutou a podpořit ji můžete kameny stejné barvy – třeba citrínem nebo slunečním kamenem.

Sdce je předěl

První tři čakry více souvisí s materiálním světem, předěl je pak naše srdce a srdeční čakra, která se v téhle oblasti ukrývá. Má barvu zelenou nebo růžovou a souvisí s láskou, emocemi, sebeláskou, ale také s plícemi a dýcháním. Podpořit ji můžete turmalínem nebo růženínem. Od srdce nahoru už se posouváme do vyšších sfér. Pátá čakra souvisí s komunikací, tovřivostí, ale také s ústy a šíjí. Má modou barvu a harmonizovat ji můžete pomocí nebesky modrého celestinu nebo angelitu. Šesté, čelní čakře se často říká také třetí oko a úzce souvisí s naší intuicí. Nachází se mezi očima, u kořene nosu a můžete na ni přikládat oblázek sodalitu nebo ametystu a její schopnosti tak zesílí.

Sedmá čakra se nachází nad temenem hlavy a je jí přisuzovaná bílá nebo fialová barva, harmonizovat ji můžete univerzálním krystalem křišťálu. Sedmá čakra souvisí především s mozkem a psychikou, čímž pádem vlastně s celým tělem.

Výroba amuletu

Indiáni pro své amulety využívali malé váčky, do nichž dali třeba léčivý minerál a k němu nějaké byliny. Bohatě ale stačí, když si pořídíte třeba náramek z minerálu, který aktuálně potřebujete, nebo oblázek – často se mu říká hmatka – je plochý a hezky vám padne do dlaně – můžete ho nosit v kapse a kdykoli přikládat na místo, které potřebuje „pohýčkat“. A jestli chcete do kamenů investovat o něco více, je možné koupit krásné prsteny, náušnice a další šperky z krystalů. Pozor, je třeba je občas vyčistit, na což vám stačí propláchnutí ve studené vodě.

 

Foto: Profimedia.cz

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.