Stres je dnes všude, a bohužel se o něm mluví oprávněně, protože stojí za mnoha nemocemi. Sebeláska je podle psychologů klíčem k lepšímu životu. Jak si tedy s těmito dvěma fenomény dneska poradit – zapojte kreativitu!

Takže teď se bojíte stresu, hledáte sebelásku a ještě máte startovat kreativitu?! Nebojte, kreativita je jen vznešenější pojem pro tvořivost, úplně každodenní běžnou, nic co by vyžadovalo více talentu než máte třeba vy. Nikdo nečeká, že se z vás stane  malířka nebo sochařka světového jména, jde jen o to objevit v sobě styl tvořivosti, který vám „sedí“ a pomůže vám se odreagovat, zapomenout na problémy a užívat si života v ten přítomný okamžik…

Vaření nebo omalovánky?

Někdo rád maluje, nebo by rád maloval, ale bojí se toho – v těchto případech je dobré začít kreativními omalovánkami, které jsou dnes velmi oblíbené. Co dokáží jsem se přesvědčila letošní Vánoce, kdy jsem kamarádce jedny krásné věnovala. Nikdy nemalovala a vím, že by se k tomu ani sama neodhodlala a tak jsem byla zvědavá, jestli omalovánky skončí v koutě nebo se nastartuje nějaký tvůrčí proces. A byla jsem nadšená. Mezi Vánoci mi od kamarádky přišla zpráva i s fotkami jejích výtvorů – „Tedy Terezo, ty mi dáváš, už tři dny se nemůžu od omalovánek odtrhnout! Nikdy by mě nenapadlo, že by mě něco takového vůbec bavilo… Ale vím, že budu potřebovat nové pastelky.“ Pokud už malováním nějaké zkušenosti máte není špatné se zapsat na kurz malování pro začátečníky, kde objevíte zcela nový svět a každý týden na pár hodin vypnete hlavu. Mně osobně moc bavil kurz malování mandal, metodou různě velikých teček, který pořádá Kristýna Žabžová. Kromě hezky prožitého dne si domů odnesete vlastní výtvor, který může hrdě zdobit, třeba stěnu vaší ložnice. Nejen malování ale odvede naši pozornost od běžných starostí, výborné je i kreativní važení, nebo výroba dortů a sladkých dobrůtek. Gastronomie za poslední léta udělala velký skok a i na tomto poli najdete velkou nabídku kurzů. Pokud ani tohle není váš šálek kávy zkuste fotografování, pletení nebo šití, co je vám blízké bude pro vás to pravé , co třeba výroba šperků…?

A co je tedy „jádrem pudla“? Jde o to, že vyskočíme z našich běžných starostí, najdeme si tvůrčí činnost u které vypínáme náš „praktický mozek“ a zapojujeme fantazii. Čím víc se v dané věci zdokonalujeme, tím víc pyšní jsme na svou šikovnost a své výtvory. Víte, meditace je krásná věc, ale ze své zkušenosti jógového učitele vím, že většina lidí na povel „vypnout“ nedokáže, chce to léta práce a cviku. Proto můžete svou cestu k vnitřnímu klidu začít trochu oklikou, ale o nic méně dobře.

 

Foto: depositphotos.com/AntonMatyukha

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.