Knihy slavného spisovatele Joa Nesbøa si zamilovali lidé po celém světě. Jeho detektivní příběhy plné falešných stop, které dokonale matou čtenáře, jsou překládány do více než 40 jazyků. Dnes tento norský autor slaví šedesáté narozeniny a nevypadá to, že by se rozhodl se psaním seknout.

Norského spisovatele a hudebníka, který se narodil 29. března roku 1960 v Oslu, provázely knihy již odmalička. Jeho matka byla knihovnice a otec vášnivým čtenářem. „Můj otec vyprávěl dlouhé příběhy, které jsme už slyšeli, ale takovým způsobem, abychom je chtěli slyšet znovu,“ vzpomíná Jo.

Malého Joa však literatura příliš nebrala a více se zajímal o fotbal. Jeho snem bylo stát se profesionálním hráčem za Tottenham Hotspurs. Ten se však rozplynul poté, co si v osmnácti natrhl kolenní vaziva.

Když bylo jasné, že z něj slavný sportovec nebude, zaměřil se na studia. Po vystudování ekonomie pracoval jako burzovní makléř a později jako finanční analytik. Jeho odpočinkem od práce se stala rocková hudba. Hrál na kytaru a skládal vlastní písničky. S mladším bratrem se časem rozhodli založit skupinu Di Derre (‚Them There‘), a v Norsku měli velký úspěch. „Naše koncerty byly vyprodány za několik hodin. Najednou z nás byli hvězdy.“

Literární rodinné zázemí však Joa nakonec doběhlo a hudebník se rozhodl věnovat psaní detektivních příběhů. Jeho debutem byl román s názvem Netopýří muž z roku 1997, ve kterém se také poprvé objevuje svérázný detektiv Harry Hole. Kniha v Norsku naprosto zabodovala a nejen tam.

Následovaly desítky dalších knih. Za redakci bychom vypíchly tyto: Červenka, Levhart či Sněhulák. Nevěnuje se však jen krimi příběhům, ale píše i knihy pro děti, kde je hlavní postavou doktor Proktor.

Jeho tvorba zaujala i filmaře. V roce 2011 byla zfilmovaná kniha Lovci hlav a o šest let později román Sněhulák, ve kterém se objevil i kriminalista Hole v podání Michaela Fassbendera.  

Posledním románem slavného autora je kniha s názvem Nůž (2019). Tak uvidíme, co pro nás norské literární eso do budoucna chystá.

Foto: ČTK/DPA/Jens Kalaene