Elvis to uměl na podiu rozjet. Fanynky přiváděl do varu nejen svým hlasem, sexy zjevem ale hlavně „nemravnými“ pohyby pánví, které rozpumpovaly krev v žilách mnoha americkým puritánům. Dnes by tento sexsymbol 50. a 60. let oslavil 85. narozeniny.

Příběh krále Rock ‚n‘ Rollu se začal psát 8. ledna 1935. Rodák z Tupela ve státě Mississippi přišel na svět několik desítek minut po svém dvojčeti Jesse Garonovi, který se však narodil mrtvý. Jeho rodiče Vernon a Gladys Presleyovi pocházeli z velice chudých poměrů, avšak zpěvák tvrdil, že měl hezké dětství. Svou matku nade vše miloval, měli spolu fantastický vztah.

Malý Elvis nebyl žádným třídním bavičem, byl spíše tichým, nenápadným klukem. Nikdo by v té době ani nepomyslel na to, že by se tento klučina mohl jednou stát hvězdou světového formátu.

Již v první třídě si učitelka všimla jeho pěveckého talentu. Hudební talent se později rozhodli rozvíjet i jeho rodiče, kteří mu k jeho 11. narozeninám koupili kytaru. Cit pro hudbu měl v sobě a ostatní se naučil z poslechů rádia, desek a jukeboxů. A kde začaly pověstné kotlety a nagelované vlasy? Již na škole si Elvis vybudoval tento nezaměnitelný vzhled.

Začátek kariéry

Po skončení střední školy v roce 1953 vedly zpěvákovy kroky do studia Sun Records, kde nahrál populární balady My Happiness a That’s When Your Heartaches Begin. Majitel společnosti Sam Phillips si ihned všiml chlapcova potenciálů. 

V únoru roku 1955 došlo ke zlomu v Elvisově kariéře. Jeho kariéru vzal do rukou Tom Parker a mladému muzikantovi domluvil nahrávání ve společnosti RCA Records, Prvním singlem byl Heartbreak Hote, který u posluchačů zabodoval, a prodalo se ho přes milion kopií.

Zpěvák se začal objevovat i v televizních show a ve filmech, jeho prvním snímek se jmenoval Love Me Tender. Ačkoliv filmy nestály za moc a Elvisovo herectví také ne, jeho přítomnost zajistila producentům a režisérům úspěch.

Láska a úpadek

Ani velkého Elvise však neminuly chlapské povinnosti té doby a tak v roce 1958 odjíždí jako voják do Německa. Během vojny se seznámil se svou budoucí manželkou Priscillou, které je však v té době pouhých 14 let. Se svatbou tedy musel zamilovaný pár počkat.

V tomto období zasáhla umělce první velká rána – jeho tolik zbožňovaná matka umírá na rakovinu, bylo jí 46 let. Elvis se s jejím odchodem nikdy nesmířil.

Prvního května roku 1967 se konečně uskutečnila dlouho očekávaná svatba, která byla velkolepá. Rok na to již novomanželé vítají do rodiny přírůstek v podobě dcery Lisy Marie Presley. Vztah však dlouho harmonický nevydrží a již šest let po svatbě dochází k rozvodu.

Pro Elvise je to rána. Je to již druhá žena, kterou ve svém životě ztratil. Král se se situací nemohl vypořádat a sklouzl k alkoholu a drogám. Bohužel tento životní styl se podepsal i na vzhledu hvězdy a ze sexy Elvise se stal obtloustlý zpěvák. V práci ale nepolevuje a nadále koncertuje, natáčí desky a účinkuje v televizi. V letech 1969 a 1977 absolvuje 1094 zcela vyprodaných vystoupení.

V polovině srpna roku 1977 zaplavují všechna média zpráva o Elvisově smrti. Krále našla v koupelně domu v Memphisu jeho přítelkyně Ginger Alden. Následkem smrti měl být srdeční infarkt, mnozí se však domnívají, že šlo o předávkování.

Ducha legendy však přetrvává dodnes, kdy se po celém světě objevují noví a noví Elvisovi napodobitelé a dvojníci.

Další zajímavosti ze života Elvise:

  • Elvis nikdy neuměl noty.
  • První Elvisovi fanoušci mu dali přezdívky “The Memphis flash” (Memphiský blesk) či “The King of Western Bop” (Taneční král západu).
  • Během vojny začal dělat karate, které se pak stalo jeho koníčkem.
  • Jako první vyprodal několikrát Madison Square Garden v New Yorku.
  • Elvis byl od přírody blondýn. Vlasy si začal barvit už na střední škole.
  • Chomáč Elvisových vlasů se prodal v aukci  za 15 tisíc dolarů.

Foto: ČTK/AP, Don Zirkle