Nákaza koronavirem je momentálně celosvětovým tématem číslo jedna. Způsobuje vznik respiračního onemocnění COVID 19 a zmínky o něm plní stránky i vysílací časy většiny médií. Stalo se jakýmsi zaklínadlem, při jehož vyřčení se mnohým podlamují kolena.  Nejenže lidé skoupili roušky a respirátory, ale útokem vzali i obchody s potravinami. Než začnete doopravdy panikařit, je dobré podívat se na tuto situaci s chladnou hlavou a využít k tomu dostupné informace.

Vyhněte se stresu a zbytečné panice

Ohniskem koronavirové nákazy, která se mimo jiné projevuje respiračními obtížemi a vysokými teplotami, se stal čínský Wu-Chan, odkud se onemocnění rozšířilo dál do světa. Přesto není třeba panikařit! Koronavirus není mor a určitě na něj nezahyne polovina Evropy. Sice se šíří rychleji než jsme u běžných virových nemocí zvyklí, ale většina nakažených se zdárně vyléčí, stejně jako z běžné chřipky.

Soustřeďte se na fakta

Konkrétní čísla osob testovaných s podezřením na COVID – 19  v jednotlivých regionech naší republiky, jsou dostupná na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Zde naleznete i informace o tom, kolik z nich bylo pozitivních a kolik negativních, plus další praktické tipy a pokyny k nákaze. Pokud jste se vrátili z dovolené a máte o svém zdraví pochybnosti, i vy se obraťte na portál mzcr.cz, kde vám poradí jak dál postupovat.

Pro ty, kdo se chystají vydat na cesty, existují webové stránky mapující výskyt koronaviru v jednotlivých částech světa. Tyto informace naleznete například na stránkách Centra pro kontrolu nemocí a prevence, nebo webu Corona Tracker. Zde lze v přehledné tabulce vidět konkrétní čísla nakažených osob, počty vyléčených i zemřelých.

Posilujte imunitu a dbejte na hygienu

Neomdlévejte, pokud jste nesehnali roušku nebo respirátor. Mnohem účinnější než tyto ochranné prostředky, je posilování obranyschopnosti těla. Mějte zvýšené nároky na hygienu –  ruce si myjte nejen před jídlem, ale i po příchodu z venku domů a návštěvě hromadné dopravy. Jezte zdravě a podporujte střevní mikroflóru, protože ve střevech sídlí naše imunita. Choďte na čerstvý vzduch, sportujte, vyhýbejte se stresu a radujte se ze života. Vytvoříte si tak štít, díky kterému se vám budou nemoci obloukem vyhýbat!

Foto: Pixabay.com_Juraj Varga