Blíží se doba, kdy se teploty venku vyšplhají k příjemným teplotám a my neodoláme, oblečeme plavky a hurá do bazénu. Jak to ale udělat, pokud nosíme kontaktní čočky? Musíme je vyjmout skutečně před každou návštěvou veřejného koupaliště?

K dnešnímu dotazu pro paní doktorku nás přivedla kolegyně, která už mnoho let nosí kontaktní čočky a je více než spokojená. Jejich používání jí nevyhovuje pouze během letních měsíců, kdy navštěvuje bazén. A tak jsem se zeptala MUDr. Jany Mikšovské z Oční kliniky DuoVize v Praze, zda je vhodné nosit kontaktní čočky do vody?

„Obecně jsou pro čočky naprosto nevhodné nejen přírodní vody, ale dokonce i ty chemicky ošetřené. Ve vodách totiž přežívají bakterie, viry, chlamydie nebo plísně, přičemž například chlamydiové oční záněty vznikají i týdny až měsíce po pobytu ve vodě. Způsobují závažný zánět rohovky spojený s velkými bolestmi, světloplachostí, začervenáním a slzením očí. V kritických případech může způsobit i oslepnutí!  Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Tento zánět se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí.

Koupání a plavání v takto znečištěné vodě je rizikové zejména kvůli zánětům spojivky, v horším případě i zánětům rohovky, jejichž léčba bývá komplikovaná a dlouhodobá. Pozánětlivá jizva pak může na rohovce způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti. V ohrožení jsou oči, které mají poškozenou, nebo nekvalitní povrchní část rohovky – epitel. Jedná se zejména o jedince s chronickými záněty spojivek či víček. Patří mezi ně však také ti, kteří se neobejdou bez kontaktních čoček. Pokud už se vám však stane, že si zapomenete čočky před plaváním vyjmout, je důležité dodržovat zásady první pomoci. Nejvhodnější je vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, zmíněné výše, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky,“ říká MUDr. Mikšovská.

foto: depositphotos.cz/cokacoka

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.