Na konci 80. let minulého století vznikl unikátní projekt, jehož cílem bylo uskutečnit nejhlubší vrt světa a odhalit tak jedno z posledních tajemství planety Země.

V roce 1989 ruští a norští geologové slavili ohromný úspěch – na sibiřském poloostrově Kola se provrtali do neuvěřitelné hloubky téměř 13 kilometrů. Tzv. kolský vrt byl cenným zdrojem mnoha informací. Díky němu se podařilo získat řadu poznatků o pohybu litosférických desek, o složení zemské kůry atd… Odborníci byli také překvapení tím, jak silná je v těchto hloubkách koncentrace některých plynů – konkrétně vodíku. A i když se kolský vrt zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejhlubší vrt na světě, jeho ambice byly ještě větší. Původně ho chtěl tým expertů prohloubit až do 15kilometrové hloubky, pak ale náhle práce ustaly. Proč se experti vzdali tak skvěle rozjetého projektu, který přinesl nespočet nových informací? Nadšení totiž po čase vystřídaly obavy z toho, na co vlastně vrtné soupravy narazily. Někteří z geologů dokonce tvrdili, že se dostali až příliš daleko. Že snad narazili na samotné peklo.

Čí hlasy křičely z podzemí?

Tehdejší vládní režim to odůvodnil tím, že na další práce nebyl dostatek financí. Tím ale vyvrátil informace několika médií, která uvedla, že několik společností mělo eminentní zájem, aby projekt pokračoval. Nicméně Sovětský svaz všechny nabídky smetl ze stolu a o kolském vrtu pak poskytoval už jen minimum informací. Názory některých odborníků se pak významně liší. Někteří tvrdí, že se badatelé vůbec nedostali do avizované hloubky, druzí zase tvrdí, že pád komunistického impéria byl zaviněn právě kolským vrtem, jelikož se jim podařilo objevit něco tak tajemného, o čem nemohli vypustit informace do světa. Skrývá se tak pod zemskou kůrou samotné peklo? Asi se jedná o příliš naivní představu. Ale přesto tu zůstává něco velmi znepokojujícího…

Začátkem 90. let minulého století se do médií dostaly šokující výpovědi expertů, kteří na vrtu pracovali. „Jako komunista nevěřím v ráj a Bibli, jako vědec však nyní věřím v peklo. Bez okolků můžu uvést, že jsme tímto objevem byli opravdu šokováni. Spustili jsme do vrtu speciální mikrofon pro nahrávání zvuku pohybu litosférických desek. To, co jsme pak slyšeli, nás všechny k smrti vyděsilo. Místo pohybu desek jsme slyšeli bolestný lidský křik a pláč. Zpočátku jsme si mysleli, že zvuk vyvolalo naše vlastní vrtné zařízení. Následně, když jsme znovu vše seřídili, se ale naše nejhorší podezření potvrdilo. Křik a řev nebyl křikem a řevem jednoho člověka… byl to křik, řev a sténání milionů lidí,“ prohlásil o kolském vrtu vedoucí projektu, doktor Dimitrij Azzacov. Jeho informace pak potvrdil i norský seismolog Bjoerne Nymmendal, jenž byl také členem výzkumného týmu v Kole. Podle něj byly slyšet z hlubin lidské hlasy, které všechny vyděsily k smrti. Mohly tedy vrtné soupravy narazit na opravdové peklo? Nebo se jednalo o nějaký zvláštní přírodní jev vyskytující se v zemských hlubinách? Anebo šlo o pouhý výmysl některých členů, kteří na vrtu tehdy pracovali? Proč by se ale nechal zdiskreditovat uznávaný odborník Azzacov a další vědci?

Jestli se v Kole opravdu stalo něco temného, se jen tak nedozvíme. V roce 1995 byl totiž vrt zakonzervován a s ním byla prozatím utopená i naděje na další informace. Jedinou možností tak zůstává úplně nový projekt, který už řadu let zvažují USA i některé státy Evropské unie. Jeho cílem je pokořit kolský vrt a získat tak další informace o zemské kůře. Zda jeho realizaci brání obavy z potvrzení existence pekla, zůstává zatím velkou neznámou…

Foto: profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.