O kočkách se ví, že prodlužují život. Podobně jako pes nám svým specifickým způsobem zpříjemňují chvíle, které s nimi doma trávíme a leckdy si s těmito šelmami užijeme i spoustu zábavy. Jaké výhody vlastně soužití s kočkou přináší?

Kočka je vždy doma

Pokud se zrovna neschovává pod postelí, zaručeně ji najdete na kuchyňské lince, stole, v otevřené myčce na nádobí, ve vaně nebo v pračce… V horším případě na lednici, kam se po zácloně vyškrábala. Je navíc příjemně vyspalá a vždy vás přivítá s radostí.

Neodsuzuje a naslouchá (snad)

Můžete mluvit jak dlouho a o čem chcete, dokonce to ani nemusí dávat smysl. Kočka vás nikdy, nikdy neodsoudí, protože s největší pravděpodobností nebude vašim stížnostem věnovat vůbec pozornost a zřejmě jí unikne i to, že vlastně mluvíte. Nakonec ale přijde, přitulí se a přátelsky zavrní „jako že souhlasí“.

Raduje se z maličkostí

Tak například laserové ukazovátko – kočka po něm blázní. Lítá jako splašená, je to sranda veliká a vy můžete mít potěšení z toho, že máte ovladač na kočku. Když ale chcete výjevem rozdováděné kočky pobavit návštěvu, kočka vás najednou okázale přehlíží a baví se nad vaším nechápavým výrazem. Výhoda je, že vaši návštěvu neotravuje, ani nijak neoslintává. Je jí to jedno.

Nosí dárky

Občas vám z lásky přinese něco dobrého. Třeba myš nebo pavouka a to se přece vyplatí! Přízeň vám ale prokazuje i jinak. Třeba tím, že se rozloží na váš notebook v momentě, kdy máte posledních pár minut na odeslání důležitého mailu nebo se vám usadí na klín zrovna ve chvíli, když potřebujete odejít do práce. Spokojené zvířátko, které se za běžných okolností nasouká do těch nejužších škvír a nejmenších děr, se pravidelně v osm večer rozvalí po celé ploše pohovky před televizí, takže se po zbytek večera krčíte na malinkatém místečku u opěradla.

Hlídá vás

Kočka je výborný pozorovatel (když zrovna nespí). Ze zkušeností majitelů koček vyplývá, že každá druhá kočka svého páníčka nebo paničku sleduje při sprchování. Majitelé se domnívají, že důvodem tohoto prazvláštního voyerství je kočičí čistotná povaha.

Vylepší vám fyzičku

Díky tahání 10 kilového steliva, konzerv a přepravek s kočkou, vám narostou svaly po celém těle. Postavu si zeštíhlíte také neustálým luxováním a jinou likvidací kočičích chlupů všude možně po bytě, na oblečení… případně v puse, ale i neustálým drhnutím zelených fleků na koberci z vašich květin, které kočka spásla a následně vyvrhla. Skvělá na fyzičku je i honba zvířete, které vám zrovna rozškrábalo nové kanape.

Rozhoduje se sama

„Místo! Dělej, sedni!“ Tak s tímhle u kočky nepochodíte. Namísto odklizení se do svého kouta po vzoru psa, si vás kočka nevěřícně prohlédne, usoudí, že asi nemáte svůj den a odejde se v tichosti natáhnout na hromádku vyžehleného prádla. Zalehne vaše důležité pracovní smlouvy, které jste si rozložili na stole, případně si počká, až bude volný váš klín.

Ráno vás vzbudí

To, že vám selže budík, nic neznamená. Kočka vás v ranních hodinách vzbudí hned dvakrát. Poprvé ve čtyři, ale to si jen hraje s kuličkou nebo skáče na igelitovou tašku. No a podruhé v sedm, když dostane hlad. Slovo víkend jí nic neříká…

Bude vás léčit

O tom, že se majitelé koček dožívají vyššího věku, není potřeba diskutovat. S tímhle zvířetem nablízku se zkrátka žije hned veseleji. Podle vědců z Univerzity v Minnesotě mají vlastníci koček navíc až o 40% nižší riziko infarktu. Kočka také instinktivně vycítí oslabenou část vašeho těla. Takže až se v noci probudíte s kočkou na hrudníku, na krku nebo na hlavě – neodhánějte ji, kočka vás totiž léčí.

Foto: Depositphotos/orhancam

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.