Podzimní počasí vybízí k odpočinku a je ideální dobou pro návštěvu kina. Nabídka tuzemských i zahraničních filmů je pestrá a uspokojí milovníky komedií i dramatických snímků. Máme pro vás tipy na co zajít v listopadu do kina.

Abstinent

Režisér David Vigner si pro nový český celovečerní film vybral téma: mladí alkoholici. Citlivě otevírá komorní příběh o životě teenagerů, jejich představách o svobodě, snech i realitě. Hlavní postavou snímku je osmnáctiletý Adam (Josef Trojan); chytrý a hodný kluk, který má před maturitou. Život se mu však otočí naruby, když se stane nedobrovolným pacientem protialkoholní léčebny.

V Adamově světě se stal alkohol nutným prostředkem k zábavě, pití funguje jako lék proti nudě a mladý muž se domnívá, že má vše pod kontrolou. Ani rodiče si zprvu jeho závislosti nevšimnou. Realita je však krutější, než se zdá, a on se musí vyrovnat s přísným odvykacím režimem i nehostinným prostředím léčebny. Sblížení s empatickým terapeutem nakonec jeho negativní postoj zvrátí a Adam je schopen sebereflexe. V kinech od 31. října.

Hra

Mladý režisér oblastního divadla Petr (Jiří Mádl) žije relativně spokojený rodinný život. Má velký sen – touží realizovat Euripidovo klasické drama o Faidře, a to dosti ambiciózním způsobem, což se neobejde bez komplikací. Během zkoušek přijde o hlavní dva protagonisty a město mu vyhrožuje krácením dotací kvůli politickému obsahu adaptace.

Zamotává se i Petrův osobní život, když se mladý divadelník zamiluje do kolegyně, herečky Karolíny. Napětí doma stoupá, Petr se příliš neangažuje jako manžel ani jako otec. Před premiérou ho manželka i milenka opustí a on se snaží zachránit své umělecké dílo. Hra u diváků propadá a Petr bojuje o zbytky svého života. V kinech od 31. října.

Amnestie

Emotivní thriller připomene největší vězeňskou vzpouru v historii Česka i Československa. Snímek vznikl jako příspěvek k výročí Sametové revoluce, ale na tehdejší dramatickou dobu pohlíží jinak než by se dalo očekávat.

V zimě 1990 vyhlásil nový prezident Václav Havel rozsáhlou amnestii, řady nejtěžších zločinců se však netýkala. Trestanci leopoldovské věznice se zareagovali po svém. Rozhodli se držet protestní hladovku a následně věznici obsadili. Obléhání trvalo téměř dva týdny a ukončila ho až policie spolu se speciálními jednotkami. Část veřejnosti zásah ocenila, druhá ho zatracovala pro přílišnou brutalitu. Ve filmu se v hlavních rolích představí Aňa Geislerová, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Norbert Lichý či Marek Vašut. V kinech od 14. listopadu.

Fany a pes

Celovečerní koprodukční snímek pod režijní taktovkou Ralfa Kukula a Mathiase Bruhna vypráví příběh dvanáctileté Fany na pozadí událostí podzimu 1989. Mladá dívka se s láskou stará o Sputnika, psa své nejlepší kamarádky Sophie, kterého dostala do opatrování. Sophie odjíždí na letní prázdniny do Maďarska, ale na začátku školního roku se do třídy nevrací… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ.

Fany se rozhodne psíka vrátit a odvážně se vydává kamarádku hledat. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a Sputnik je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.

Film citlivě a se smyslem pro detail líčí události podzimu 1989 pohledem dítěte, a je skvělou příležitostí jak přiblížit mladému publiku tehdejší pohnutou dobu. V kinech od 9. listopadu.

Ženská na vrcholu

Zimní romantická komedie v hlavní roli s Annou Polívkovou slibuje spoustu sněhu, dobrodružství, lásku i zábavu. Odehrává se o vánočních prázdninách ve vysokohorské chatě, kde se setkají dvě neúplné rodiny a střetnou dva odlišné pohledy na svět.

Strarostlivá maminka osmiletého syna je propagátorkou zdravého životního stylu a o seznamování příliš nestojí, výletem na hory se snaží utéct před citovým problémem. V horské chatě se však setkává se dvěma muži – milovníkem adrenalinových sportů Richardem (Martin Dejdar) a jeho temperamentním bratrem, členem horské služby a milovníkem žen  (Marek Němec). Nudit se spolu nebudou a vše se ještě více zamotá neočekávaným příjezdem prarodičů (Boleslav Polívka a Jana Preissová). V kinech od 7. listopadu.

Foto: depositphotos.com