Prožívali jste lásku jako trám, ale najednou ten žár mezi vámi začíná vyhasínat… Jeho polibky už nechutnají jako první den. Stále častěji se vyhýbáte jeho objetí. Kromě toho se neustále hádáte. Pokud zůstanete fér, nebude rozchod tak nepříjemný – pro vás oba!

Na začátku vztahu jste mohli objímat celý svět. Měli jste plné břicho motýlků a vnímali jste svět růžovými brýlemi. Ale stále častěji se ptáte sama sebe, co z těchto pocitů ještě vůbec zbylo. Jak říct svému partnerovi, že už pro vás nevidíte žádnou společnou budoucnost? Máme pro vás pár tipů, jak můžete váš vztah ukončit férově a upřímně, a čemu se v každém případě vyhnout. Váš brzy bývalý si zaslouží, abyste se k němu chovala s respektem. Konec konců, nějakou dobu byl pro vás nejdůležitější osobou na světě…

Opravdu konec?

Pořádně si rozmyslete, jestli chcete vztah opravdu skončit a z jakého důvodu!
Musíte si být opravdu jistá, že se chceš rozejít – pokud pořád váháte, udělejte si náš test. Jednou vyřčený nebo i naznačený rozchod už nevezmete jen tak snadno zpátky a velmi to naruší důvěru mezi partnery. Možná váš vztah jen prochází krizí. Člověk občas hledá vinu za své problémy u svého partnera. Pokud jste si ale jistá, že to mezi vámi už nemá šanci, pak ten krok musíte udělat. Nenavrhujte mu, z pohodlnosti, že si jen dáte na chvilku pauzu! Obzvlášť ne, pokud nemáte v úmyslu po té pauze začít znovu.

Když to ukončujete

Pro rozchod samozřejmě neexistuje žádný „správný“ okamžik. Ale pokud jste si svým rozhodnutím jistá, tak byste neměla zbytečně protahovat a otálet s tím. Na rozchod je nejlepší nějaké neutrální místo. Rozhodně ne takové, které pro vás dva mělo nějaký zvláštní význam a ke kterému vás vážou společné vzpomínky. Lepší je to také provést v soukromí než třeba v přeplněné restauraci.

Chvíle rozchodu není okamžik, ve kterém by mělo přijít velké „zúčtování“ o tom, co váš přítel udělal, neudělal a jak. Málokdy za rozpad vztahu může jen jeden partner. Snažte se být ve svých argumentech, proč už to nemá budoucnost, věcná a klidná.

Neslibujte nic jen proto, abyste tu momentálně nepříjemnou situaci nějak zjednodušila. Protože výroky „Možná, že se zase jednou potkáme a dáme se dohromady“ tomu druhému opravdu nepomůžou. Jen vzbudí falešné naděje.

Pro oba je většinou lepší, když si jdou na nějakou dobu z cesty. Každý si musí znovu urovnat svůj život – bez toho druhého. Výjimka platí, pokud si chce bývalý partner promluvit, aby si něco ujasnil. Až uplyne dost času a všechny hádky a nepříjemnosti se vyřeší, je tu možná i šance na přátelství.

Věty, které byste při rozchodu rozhodně neměla říkat…!

„Můžeme přece zůstat přátelé!“
Jasně, že by člověk rád zůstal kamarád. Ale čerstvě opuštěnému se nebude moc dařit se od vás odpoutat, pokud se hned po rozchodu budete vídat.

„Jsi pro mě jako brácha.“
Au, to bolí! Člověk od partnera nečeká, že ho bude mít rád jako bratra, ale že ho bude milovat. Touhle větou dáváte svému právě bývalému až moc přímo najevo, že to, co mezi vámi je, rozhodně není láska – a to může bolet, jestli to on cítí jinak.

„Stejně jsme se k sobě nikdy nehodili.“  
Z toho jasně plyne, že si člověk mohl ty předchozí týdny, měsíce nebo dokonce roky společného života, ušetřit. Tahle věta dokáže velmi ublížit, obzvlášť pokud si váš partner myslel, že jste super pár.

BONUS TEST: Jak je na tom vaše láska?
Následující otázky by vám měly pomoct zjistit, jestli se váš vztah dá ještě zachránit…

1. Když s vámi váš přítel není, tak už se ti po něm nestýská.
ANO
NE

2. Když vás políbí nebo vezme za ruku, tak už to není tak příjemné.
ANO
NE

3. Už toho spolu nepodnikáte tolik jako dřív.
ANO
NE

4. Vlastně celou dobu myslíte na někoho jiného.
ANO
NE

5. Váš přítel nedělá nic špatně, ale vy jste neustále nervózní a podrážděná.
ANO
NE

6. Jste s ním domluvená, ale raději byste dělala něco úplně jiného.
ANO
NE

7. Už nemáte radost z toho, že jste jeho partnerka.
ANO
NE

VÍCE JAK 4 ANO: Zdá se, že to s vámi nevypadá moc dobře. Přemýšlejte o tom, jestli a jak
byste mohla váš vztah zachránit. Měla byste se svým přítelem o vašich problémech mluvit, a pak řešit, co bude dál…

Foto: Profimedia.cz

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.