Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy na kole.

Nestrkejme hlavu do písku

Rozvoj dětské cyklistiky s sebou přináší i nárůst počtu kolizních situací a úrazů, neboť chybí pověstná cyklistická gramotnost. Už osmileté cyklisty je možné vidět s nášlapy, tretry se pro ně vyrábí od velikosti 32. A zdokonalují se rovněž samotná dětská kola, která přestala být pouze zmenšeninou těch dospělých. Na trh se dostávají gravelová kola pro malé jezdce, umožňující jak rychlou jízdu po silnici, tak i v polním a lesním terénu. Technický vývoj nezastavíme, ale je třeba myslet i na klíčové věci: metodiky jízdy na kole, bezpečnost a celkový pohybový rozvoj dětí.

Kdo jezdí na kole nezlobí

Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Za tu dobu jsme ve školách, při výstavách, sportovních festivalech, v obchodních centrech, při dětských dnech, a jiných příležitostech, oslovili přes dvě desítky tisíc dětí! Základem je edukativní koncept pro základní školy. Otec myšlenky Dan Netušil učinil pomyslný krok vpřed a vytvořil etablovaný koncept Bezpečně na kole, jehož základem je sportovně – edukativní blok pro studenty základních škol a prvních a druhých ročníků středních škol. Děti, mladí lidé se v rámci hodiny tělesné výchovy učí správně jezdit na kole, poznávat jednotlivé technické komponenty kola, a řešit situace, které se jim při jízdě na kole mohou stát.

Osobnosti táhnou

Motivujeme děti ke sportu prostřednictvím zajímavých osobností. Do projektu se již zapojili: legenda světové paralympijské cyklistiky – Michal Star, dvojnásobný medailista z mistrovství světa v maratonu na horských kolech a vítěz slavného Cape Epic Kristian Hynek, ale také sportovní moderátor Stanislav Bartůšek. Nechceme zapomenout ani na osobnosti, které s námi projekt startovali: mistr světa horských kol Michal Prokop, skikrosař Tomáš Kraus, bikerka Tereze Votavová, lyžař Filip Trejbal, sjezdař Vlastimil Hynčica, mnozí další. „Všem patří naše upřímné poděkování“, “říká Dan Netušil.