Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy na kole.

Nestrkejme hlavu do písku

Rozvoj dětské cyklistiky s sebou přináší i nárůst počtu kolizních situací a úrazů, neboť chybí pověstná cyklistická gramotnost. Už osmileté cyklisty je možné vidět s nášlapy, tretry se pro ně vyrábí od velikosti 32. A zdokonalují se rovněž samotná dětská kola, která přestala být pouze zmenšeninou těch dospělých. Na trh se dostávají gravelová kola pro malé jezdce, umožňující jak rychlou jízdu po silnici, tak i v polním a lesním terénu. Technický vývoj nezastavíme, ale je třeba myslet i na klíčové věci: metodiky jízdy na kole, bezpečnost a celkový pohybový rozvoj dětí.

Kdo jezdí na kole nezlobí

Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Za tu dobu jsme ve školách, při výstavách, sportovních festivalech, v obchodních centrech, při dětských dnech, a jiných příležitostech, oslovili přes dvě desítky tisíc dětí! Základem je edukativní koncept pro základní školy. Otec myšlenky Dan Netušil učinil pomyslný krok vpřed a vytvořil etablovaný koncept Bezpečně na kole, jehož základem je sportovně – edukativní blok pro studenty základních škol a prvních a druhých ročníků středních škol. Děti, mladí lidé se v rámci hodiny tělesné výchovy učí správně jezdit na kole, poznávat jednotlivé technické komponenty kola, a řešit situace, které se jim při jízdě na kole mohou stát.

Osobnosti táhnou

Motivujeme děti ke sportu prostřednictvím zajímavých osobností. Do projektu se již zapojili: legenda světové paralympijské cyklistiky – Michal Star, dvojnásobný medailista z mistrovství světa v maratonu na horských kolech a vítěz slavného Cape Epic Kristian Hynek, ale také sportovní moderátor Stanislav Bartůšek. Nechceme zapomenout ani na osobnosti, které s námi projekt startovali: mistr světa horských kol Michal Prokop, skikrosař Tomáš Kraus, bikerka Tereze Votavová, lyžař Filip Trejbal, sjezdař Vlastimil Hynčica, mnozí další. „Všem patří naše upřímné poděkování“, “říká Dan Netušil.

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.