Svatomartinské husičky a víno nám chutnají a prodá se jich každým rokem rekordní množství, kde se ale vzal původ této legendy? Kdo byl sv. Martin, který se k nám blíží na bílém koni a přináší sebou první sníh…

Tak tedy komu máme poděkovat za krásné oslavy Sv. Martina, které se mi líbí v jejich komerčnější variantě, protože, který gurmán by neocenil dobré jídlo a pití, ale jsem touhle tradicí okouzlena i v její původní podobě, třeba svatomartinskou slavností, kterou pro své žáky již tradičně pořádají české waldorfské školy. Zde jsem viděla sv. Martina na bílém koni, jak pomáhá žebrákovi před umrznutím, zpívaly se svatomartinské písně a jedly výborné koláčky…

Patron chudáků, hus i vinařů

Martin Tourský se narodil v roce 316 jako syn pohanského římského důstojníka v dnešním Maďarsku. S křesťanstvím se Martin seznámil v Pavii, v severní Itálii. Už v patnácti letech byl proti své vůli naverbován k císařskému vojsku a legenda říká, že na jedné z výprav, za chladné noci viděl Martin nahého žebráka. Zželelo se mu chudáka a tak rozetnul svůj plášť a půlku žebrákovi věnoval. Následující noci se mu zjevil Kristus oděn v půlce pláště, kterou Martin daroval žebrákovi… Po této noci se Martin přiklonil ke křesťanství, nechal se pokřtít. Ve dvaceti dvou letech odešel z armády, cestoval po Itálii a pak nadobro odešel do Francie, kde žil deset let jako poustevník. V roce 372, získal Martin biskupský stolec v Tours, zůstal ale žít ve své skromné chatrči, o pocty nestál. Dožil se 81 let a je brán jako patron vojáků, koní, hus i vinařů, ale už za svého života byl i ochráncem chudáků. Nejčastěji je zobrazován na svém bílém koni na kterém podle legendy přináší předzvěst zimy a prvního sněhu.

Foto:profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.