Pro děti je nejlepší trávit volný čas venku – honění se, běhání za míčem, lezení, houpání a hraní si v písku. Při hraní venku se děti učí chápat svět a samy sebe. Vhodné venkovní aktivity pomáhají dětem rozvíjet motoriku, orientaci v prostoru a fantazii. Pro rozvoj dítěte je ideální trávit venku co nejvíce času. Vyvíjí se tak jeho aktivní život a zároveň si buduje svůj vztah k přírodě a okolí.

1 až 3 roky: Pochopit a hýbat se

Pro děti v tomto věku je všechno nové, všechno chtějí prozkoumat sami. Proto jsou nejvhodnějšími doplňky ty, které rozvíjí hrubé motorické vlastnosti. Houpání, kolísání či klouzání podporují prostorovou orientaci a pochopení co je dole, co je nahoře, co je vpravo a co vlevo. Aktivity v pískovišti rozvíjí hmatový smysl a poskytují první zkušenosti s vlastní tvorbou a formováním.

3 až 6 roků: Řídit a spojovat

Udržet děti v tomto věku klidně sedět na jednom místě je téměř nemožné. Pro svůj rozvoj potřebují aktivity, které jim pomohou lépe pochopit princip příčiny a účinku a zlepšit vnímání svého těla. Vhodné jsou proto například trampolíny nebo zahradní domky. Ty pomáhají podněcovat dětskou fantazii. Stačí, když ho přemění vždy na něco jiného – škola, zámek pro princezny, pirátskou pevnost nebo restauraci.

6 až 12 let: Koordinovat a usměrňovat

Prioritou pro tuto věkovou skupinu je možnost rozhodovat se samostatně. To se učí při hraní s ostatními anebo při ovládání svého vlastního těla. Podstatný je proto další trénink motorických vlastností, usměrňování koordinace a nacházení vlastních hranic. Vhodný cvičný terén vytvoříte pomocí lezeckých lan anebo stěn, kruhů či skákání přes gumu.

„Doplňky na zahradu či terasu pro děti vybírejte přiměřeně jejich věku a schopnostem. Kromě toho doporučuji také brát v úvahu možnosti údržby. To platí především v případě, pokud nemáte zahradu a plánujete svému potomkovi na balkóně nebo terase zřídit bazén nebo pískoviště. V případě bazénů volte ty s nejmenším průměrem a v případě pískoviště zkuste ty plastové. Písek v nich vyměníte jednoduše a v chladnějších měsících je můžete uskladnit například ve sklepě. Mějte však vždy na mysli i váhové zatížení balkonu nebo terasy, při váhově těžších doplňcích se poraďte se správcem objektu,“ radí David Benda z Hornbachu.

Tip na svačinu:

Aktivní děti, které jsou stále v pohybu, potřebujíí pravidělně dobíjet energii. Ochucená pomazánka na Sporty rohlíku z řady Fit den od Penamu, který má vysoký obsah vlákniny, vitamínů a bílkovin, je praktickou svačinou k hrám do přírody.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.