Karel Roden je známý tím, že nevyhledává pozornost médií. Zastává názor, že těm, které zajímá jeho osoba, postačí sledovat jeho práci, tím se podle jeho slov mohou o něm a jeho osobnosti dozvědět daleko více, než by jim mohl a chtěl říci. Za svou kariéru byl několikrát nominován na Českého lva za hlavní i vedlejší role. Na svém kontě má zatím dvě sošky lva a Cenu Alfréda Radoka.  Budějovický rodák dnes slaví 58 let.

Karel Roden se narodil 18. května roku 1962 v Českých Budějovicích do herecké rodiny. Jeho dědeček i otec byli herci a maminka zdravotní laborantka.  Po vystudování Střední průmyslové škole keramické v Bechyni byl přijat na DAMU, kde spolu s ním studovala řada hvězd – Ivana Chýlková, Vilma Cibulkoví, Eva Holubová či Veronika Žilková.

Na začátku devadesátých let odjel Roden do Velké Británie na zkušenou. Zdokonalil si tam angličtinu a navštěvoval tamní herecké kurzy. Po návratu do vlasti se vrátil k hraní v divadlech. Jeho první známou filmovou rolí byla postava Honzy ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze.

Řada lidí si jej však vryla do paměti jako kapitána Tůmu v komedii Copak je to za vojáka, ve které si zahrál i mladý Jiří Langmajer.  Ačkoliv mu komedie jdou, více se prosadil spíše v dramatech, ke kterým pasuje jeho osobitý výraz ve tváři, který je mnohdy až démonický.

Hollywoodské snímky

Po řadě úspěšných rolí v českých snímcích se Roden začal objevovat i v amerických filmech. První z nich byl psychologický thriller 15 minut, ve kterém si zahrál po boku Roberta De Nira. Ve filmu byl tehdy herecký výkon Karla Rodena ohodnocen ještě výše než De Nira. Následovaly role advokáta ve filmu Blade 2, postava šíleného nacisty Struckera v Neprůstřelném mnichovi a jiné.

Posledním filmem, který mohli lidé shlédnout v kinech, je česko-slovenský snímek Skleněný pokoj. Karel Roden již však pracuje na řadě nových projektů a bude se na co těšit. V současné době ho diváci můžou vidět na pražské divadelní scéně Studio DVA.

Osobní život

Dlouhou dobu byl Roden spojován se stejně úspěšnou herečkou Ivanou Chýlkovou, se kterou si zahrál ve filmech Čas sluhů, Kanárská spojka, Čas dluhů nebo Oběti a vrazi. Poté měl několikaletý vztah s herečkou Janou Krausovou. Nyní žije se zubařkou Laurou Čekanovou, se kterou vychovává dvě děti – Sofii a Karla.

Když má zrovna volno, věnuje se herec rád malování, jízdě na koni, sázení stromků a vinařství. Má dokonce i vlastní značku vín. Láhve Karel Roden s etiketou od akademického malíře Reného Vlasáka jsou k dostání jen ve vybraných vinotékách a restauracích.

Top pět filmů s Karlem Rodenem:

  • Hlídač 47
  • Fotograf
  • Lidice
  • Sklapni a zastřel mě
  • Bourneův mýtus

Foto: ČTK/Šulová Kateřina

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.