V lidových tradicích mají vánoční svátky velmi důležitý význam, a to nejen z duchovního hlediska. Z dob pohanských přetrvala víra v působení zlých sil, které mají v temném období roku obzvlášť velkou moc. Ochránit bylo třeba zvířata, půdu i lidi. K tomu sloužila řada magických rituálů, z nichž některé pronikly i do křesťanské víry. Pojďme si připomenout, jaký význam mělo dnes stále oblíbené jmelí.

Zima v minulosti představovala velmi temné období roku, na které se lidé pečlivě připravovali po zbylé měsíce. Mít dostatek potravy pro lidi i zvířata, chránit se před nemocemi i mrazem… To byly důležité úkoly, zásadní pro další přežití. Protože příroda nenabízela vždy příznivé podmínky, bylo nutné se trochu pojistit, a k tomu sloužila řada magických rituálů.

Host zvaný i nezvaný

Zelené, zlacené i postříbřené… Jmelí, které dozrává v prosinci, je jednou z tradičních ozdob vánočních příbytků a tato tradice sahá až do pravěku. Pro Kelty bylo přímo posvátné. Privilegium sbírat tuto poloparazitickou rostlinu v korunách stromů měli druidové a jmelí bylo vnímáno zejména jako symbol životní energie a plodnosti. Slované drobnou rostlinu používali jako „metlu na duchy“. I Řekové a Římané vnímali jmelí jako symbol života, ochranu před zlými silami, ale také jako účinný lék proti mnoha neduhům.

Křehké jmelí potřebuje k životu hostitele a nejčastěji roste na jehličnanech jako jsou smrky, borovice a jedle, na nichž bývá nejhezčí. Nevyhýbá se však ani listnatým stromům, třeba jabloním, vrbám, javorům a jeřábům. Trs jmelí se nejčastěji zavěšuje nad vchod a viset by měl ideálně až do dalších Vánoc, protože do domu přináší štěstí a odhání vše zlé. Největší moc má údajně to jmelí, které bylo darované.

Polibek pro štěstí

A proč se pod rostlinou líbá? Zvyk políbit ženu či dívku pod jmelím k nám přišel přibližně před sto lety z Anglie. Zde se rozšířil zprvu mezi služebnictvem a později i mezi střední vrstvou. Líbat směl muž kteroukoliv ženu či dívku, kterou pod jmelím potkal a odmítnout polibek znamenalo neúctu i smůlu. Při každém polibku se přitom ze jmelí odloupla jedna kulička.

Zdroj: Český rok od jara do zimy, foto: Depositphotos