Říká se, že když se nám zavřou jedny dveře ke štěstí, další se někde jinde otevřou. Neměli bychom do nich ale chtít vstoupit předčasně a za každou cenu jen proto, že se bojíme samoty a život ve dvou je pro nás jednodušší. Až tehdy, když se citově odpoutáme od minulosti a naučíme se být šťastní sami za sebe, můžeme být opravdu šťastní i s novým partnerem.

Vlastní život je fajn

Někdy se partnerské vztahy až nápadně podobají závislosti, během které mohu tak trochu zapomenout na svoje vlastní cíle, skrytá přání, zájmy i přátele, jednoduše přestanu žít svůj vlastní život. Právě tento závislý přístup bývá mnohokrát hlavním kamenem úrazu, který partner intuitivně vycítí, přestane mě vnímat jako rovnocenného parťáka a vztah získává první trhliny. Naštěstí to jde vždycky jinak a lépe.

Proč je samota prospěšná

Období samoty je nejen skvělá příležitost k tomu, abych se od předchozího partnera plně citově odpoutala a zpracovala všechny negativní emoce s předchozím vztahem spojené, přináší i možnost vrátit se zpět k sobě samé a postavit se na vlastní nohy. Tím, že se osamostatním a začnu se spoléhat sama na sebe, zjistím, co mám opravdu v životě ráda a na čem mi záleží. A kdo ví, třeba se časem objeví někdo jiný, lepší.

Milujte svůj život

Jak tedy poznám, že přišel čas si s někým znovu začít? Je to většinou v momentě, kdy mně v životě vlastně nic nechybí – ani partner. Mám svůj trvalý zdroj příjmů, jsem nezávislá, scházím se s přáteli, raduji se ze života a celkově žiji spokojeně a naplněně. Potom mi konečně odpadne potřeba hledat si nějakého muže proto, aby zaplnil prázdná místa v mém životě, vylepšil ho nebo aby mě udělal šťastnou, protože to je má vlastní odpovědnost.

Sympatický muž na obzoru

Takhle obohacená mohu přistupovat i k výběru partnera. A jestliže moje potřeba vztahu není motivována strachem ze samoty, nehledám někoho křečovitě a za každou cenu. Svojí trpělivostí mimo jiné umožňuji, aby do mého života vstoupil někdo kvalitní, kdo bude sdílet podobné hodnoty, bude vyhovovat tomu, jak jsem si svůj nový život nastavila a hlavně mému vztahu k sobě samé. V takovém případě mám nadějné vyhlídky, že prožiji trvalý a fungující vztah. A to je výzva, která se vyplatí.

Foto: Profimedia

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.