Také ráda vaříte a vyměňujete si s přáteli recepty? Sháníte ty nejkvalitnější suroviny a dokonalé prostírání, abyste návštěvu k vám příchozí ohromila? Pak si můžete s námi zkusit práci food stylistů. Kromě vašeho jídla a dokonalého prostředí na stole, potřebujete už jen chytrý telefon. Přinášíme vám několik tipů pro dokonalý foodstyling vašich pokrmů:

Dobré světlo je základ

Pokud to jde, vyfoťte jídlo na denním světle – stačí např. u okna. Jestli svítí sluníčko, zkuste si pohrát s jeho paprsky. Na denním světle všechno vypadá lépe, než pod zářivkami. V obou případech si během focení hlídejte stíny a odlesky. Častým „doplňkem“ fotek bývají stíny telefonu v ruce. Zvlášť, pokud se jedná ještě o přístroj v otevřeném pouzdře -to skutečně fotce moc nepomůže.

Hezké pozadí nebo textura stolu

Zamyslete se nad tím, kde bude jídlo stát. Základem je jednoduchost. Talíř s jídlem vypadá krásně například na dřevě. Nebo klidně na parketách, plovoucích podlahách či dřevěném prkénku. Vybavte si fotky jídel těch nejlepších kuchařů. Většinou jsou na čisté bílé desce. Vzorované prostírání použijte pouze ve chvíli, kdy je to vyloženě záměr a hraje dohromady společně s jídlem. Samozřejmě není nutné jídlo fotit jen z ptačí perspektivy. Dbejte také na pozadí, ať nikde nic zbytečně nestojí. Posouvejte skleničky, vázy, židle, slánky… Zkrátka si vyčistěte scénu.

Ukliďte si

Možná se to zdá jasné, ale hodně fotek ve výsledku pokazí neupravené okolí talíře. Utřete nevzhledné kapky, drobky a jiné šmouhy. Dbejte na to, aby v záběru nebyly žádné zmačkané ubrousky a další zbytečnosti. Někdy fotce prospěje, když necháte vedle talíře naaranžované nepoužité příbory, čerstvou květinu nebo sklenici s vínem. Stále však mějte na paměti, že čeho je moc, toho je příliš. Nic na snímku nesmí být náhodou, vše musí být pečlivě připravené a mít v celkové kompozici svou úlohu.

Zkuste najít netradiční úhel

Je jasné, že někdy, i vzhledem k okolí, vypadají nejlépe záběry shora. Snažte se však občas najít nějaký zajímavý úhel, ve kterém jídlo vyfotíte. Vždy vypadají dobře snímky, kde si fotograf hraje s různými sbíhajícími a rozbíhajícími se liniemi. Tady to může být například směr příborů, hrany stolu a ubrousku, směr položení masa na talíři… Výsledný snímek pak bude vypadat ještě lépe. Pokud to váš chytrý telefon umožňuje, zkuste si pohrát i s hloubkou ostrosti. Tradičně je to možné u typů telefonů s dvojitým fotoaparátem.

Speciální funkce

Některé smartphony mají vestavěnou funkci, díky které bude tvoje jídlo vypadat ještě lépe. Zvýrazní se jeho barvy, vyváží se světelné nerovnosti. Tzv. food mode (nebo režim dobrého jídla) mají například telefony Honor 6X, Honor 8 nebo Huawei P10.

Pozor na ořez

Dbejte na to, abyste na fotce nic neořezala (například talíř, příbor, složený ubrousek…). Jak už jsme psali, vše na fotce má své místo a to, jak je všechno položené, má svůj význam. Pokud tedy v záběru oříznete talíř, tak jen záměrně. Ideální také je snímek rovnou fotit ve formátu čtverce. Tak hned uvidíte, kam co musíte přesunout, aby vše vypadalo perfektně vyváženě.

Hodně štěstí a těšíme se na vaše fotky a recepty.

Foto: Profimedia.cz

Šéfredaktorka časopisů POPCORN, Top dívky a webu ŽenyDívky.cz.

1 komentář

  1. Vím, že to k tomuto článku vůbec nepasuje,nemám facebook, kde bych se mohl vyjádřit, proto volím tuto alternativu. Snad mně bude odpuštěno. Nedávno se mne zeptala starší dcera mé přítelkyně, proč čtu a hlavně ještě dopisuji poznámky do časopisu pro ženy a dívky? Je pravda, že jsem mužskej, ale také je pravda, že mám rád hezké věci, takže odpověď byla nasnadě: ,,Tento časopis mne v mnohém inspiruje a proto jej rád čtu.“ Děkuji všem z redakce za nápady a rady, Tom.

Comments are closed.