Jima Carreyho dnes mnozí považují za jednoho z největších komiků všech dob. Kanadský herec, který má neuvěřitelnou mimiku, letos slaví 58. narozeniny. Smíšek od pohledu, který ztvárnil nespočet groteskních postav, má však za sebou těžké dětství i boj s depresemi.

James Eugene Carrey se narodil 17. ledna roku 1968 v kanadském městě Newmarket jako nejmladší ze čtyř dětí. Už jako dítě byl rád ve středu pozornosti a bavil své spolužáky, i o hodinách.

V patnácti letech začal vystupovat po kanadských klubech, ale kvůli tíživé finanční situaci své rodiny, opustil školu i svůj sen o herectví a nastoupil ve svých šestnácti letech do továrny. Nebylo to však poprvé, co musel malý Jim pracovat. Chodil i na osmihodinové směny po škole a jednu dobu bydlel i v karavanu.

Touha po herectví byla však silnější a devatenáctiletý mladík se vydal hledat štěstí v Hollywoodu, a vyplatilo se. První velký úspěch mu vynesla role zvířecího detektiva Ace Ventury. Americká komedie z roku 1994 vydělala 72 milionů dolarů.

Následovaly role v dodnes oblíbených komedií jako Maska, Blbý a blbější či pokračování Ace Ventury. Nenechte se však zmýlit, Carrey není slavný pouze díky groteskním postavám. Za roli Trumana v dramatu Truman Show získal Zlatý glóbus pro nejlepšího herce.  Jeho talentu si brzy všiml i slavný český režisér Miloš Forman, který ho obsadil do svého snímku Muž na měsíci… druhý Zlatý glóbus byl na cestě.

A tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Jim Carrey za svou kariéru natočil bezpočet filmů různých žánrů. V poslední době se věnuje i pohádkovým příběhům pro děti. Ačkoliv herec prožívá svůj americký sen, co se kariéry týče, v soukromí ho trápily deprese. Ani ty ho však nepoložily a dokázal se s nimi poprat prostřednictvím umění. Z problémů se vyléčil malováním, které mu jde stejně dobře jako hraní. Posuďte sami:

Hercovy slavné věty:

  • „Skutečně věřím, že si každý sám tvoří svoji vlastní realitu.“
  • „Za každým velkým mužem stojí žena, která obrací oči v sloup.“
  • „Komunikace je tou nejtěžší věcí na světě.“
  • „Mám rád lidi. Jsou zábavní. Já se jen směji jiným věcem než většina lidí.“
  •  „Myslím, že musíte být trochu nepředvídatelný, jinak nejste sexy.“
  • „Nemyslím si, že lidské bytosti jsou schopné se něco naučit bez pocitu zoufalství. Zoufalství je potřebná ingredience k úspěchu. A pokud jsme zoufalí často, tím lépe.“
  • „Ale vždyť vy přece víte, že se nestanete úspěšným, když zůstanete sedět doma.“
  • „Život vám nabízí příležitosti, vy si je buď vezmete, nebo se jich budete bát.“
  • „Je lepší riskovat, že zemřete hlady než kapitulovat. Pokud se vzdáte svých snů, co vám pak zbyde?“
  • „Mým cílem je zapomenout na bolest života. Zapomeňte na bolest, zesměšněte bolest, zmírněte ji. A smějte se.“

Foto: ČTK/APInvision/Jordan Strauss