Zakousnout se do teplého trojúhelníčku pizzy umí zpříjemnit den. Těsto rozválené na placku, pokryté nejrůznějšími ingrediencemi, si do našich jídelníčků rychle prošlapalo cestu a z pizzy se brzy stal hit. Tento pokrm, na který jsou specialisti zejména Italové, si můžete snadno připravit i sami doma.

Tajemství úspěchu dobré pizzy se skrývá v těstě. Nemusíte se bát, není to žádná velká alchymie a zde dokonce platí, že méně je někdy více. Pro přípravu dokonalého těsta budete totiž potřebovat pouze šest přísad.

Ingredience:

  • 500 g hladké mouky
  • ½ kostičky čerstvého droždí nebo sáček sušeného
  • 200 ml vody
  • 2 lžičky soli
  • 4 polévkové lžíce olivového oleje
  • 1 lžička cukru

Připravit kynuté těsto není žádná věda, i když i zde se postupy mnohdy liší. Italové například připravují kvásek pouze z droždí a vody. Vynechávají cukr, protože ten zkracuje dobu fermentace a vypracované těsto ukládají kynout přes noc do lednice.

Postup:

V míse lžičkou rozmačkáme droždí, přidáme cukr a obě ingredience rozmícháme na tekutou kašičku. Poté přilijeme vodu, olivový olej a postupně přisypáváme mouku smíchanou se solí.

Ze směsi hnětením vypracujeme hladké těsto. Ať už použijete robot či vlastní ruce, proces by měl trvat alespoň deset minut.

Těsto v míse zakryjeme čistou utěrkou a necháme alespoň hodinu kynout.

Vykynuté těsto rozdělíme na polovinu, a tu ještě jednou na půlku. Rozdělené kousky postupně prohněteme a tvoříme bochánky. Ty necháme ještě alespoň půl hodiny kynout.

Z bochánků tvarujte na pomoučené podložce pizzu. Nejprve prsty vytvoříme okraj, a poté těsto od středu rukama roztahujeme směrem ven, dokud se nevytvoří požadovaný tvar. Nemusíte mít obavy, jde to snadno, protože těsto je hodně pružné.

Co navrch?

Nyní už záleží jen na vaší fantazii a chuti. Jako základ na pizzu lze použít rajčatové sugo, povařené s prolisovaným česnekem, solí, pepřem a čerstvými bylinkami.

Pizzu lze ozdobit kousky nakrájené slaniny, šunky a mozzarelly. Přidat můžete i zelené a černé olivy, feferonky, na měsíčky nakrájenou cibuli nebo plátky uvařených brambor. Poslední vrstvou bývá zpravidla nastrouhaný sýr.

Nyní už stačí jen předehřát troubu na 230°C. Plechy vyložit pečícím papírem a pizzu péct 10 – 15 minut, dokud nebudou její okraje dozlatova.

Zajímavosti o pizze:

  • 61% lidí upřednostňuje tenčí křupavé těsto
  • Největším producentem pizzy je západní Evropa, hned v jejím závěsu je Amerika
  • Nejpopulárnější přísadou na pizzu jsou feferonky. Nejméně oblíbené jsou ančovičky, kuře a ananas
  • Američané si každou sekundu objednají 350 kousků pizzy
  • Nejdražší pizza na světě stojí v přepočtu něco přes 200 000 korun a objednat si ji lze v sicilském Salermu. Ozdobená je kaviárem, humry, růžovou solí, organickou bůvolí mozzarellou a jako bonus dostanete šampaňské, brandy, exkluzivní kuchyňské náčiní. Pizzu vám naservíruje sám její autor, Renato Viola.

Foto: Pixabay.com_Igor Ovsyannykov