Originální návrhy zesnulého módního návrháře Alexandra McQueena máte nyní možnost poprvé zhlédnout v České republice. Pražská The Designer Gallery v Centru Chodov zahájila výstavu Memory, v rámci které představí oceňované modely až do 22. července.  

Výstava Memory prezentuje 15 modelů ze sbírky nadace Isabelly Blow, blízké přítelkyně McQuenna. Byla jeho múzou, mentorkou a blízkým člověkem, který s ním stál na začátku jeho kariéry. Designera popsala jako někoho, kdo naplňuje publikum štěstím, smutkem i odporem. „Nechci dělat coctail party, spíše bych si přál, aby divákům bylo po přehlídce nevolno. Dávám přednost extrémním reakcím,“ nechal se slavný návrhář slyšet. McQueen je zároveň jedním z mála oděvních designerů, jehož kreativní odlišnost opravňuje prezentaci v galeriích a muzeích.

„Tvorbou McQueena jsem byla uhranuta od počátku jeho tvůrčí cesty. Jeho absolventská práce na St. Martin’s byla právem vysoce ceněna. Každá jeho kolekce byl zážitek plný emocí, kreativity a nových myšlenek,“ uvedla kurátorka výstavy Liběna Rochová. V rámci výstavy nechybí kabátky a saka, jenž odkazují na návrhářovu posedlost ctít krejčovské techniky s důrazem na dokonalý střih přenesený do současné oděvní tvorby. Součástí jsou také tři topy s peřím zastupující jednu z nejzásadnějších designérových „závislostí“, a to na přírodě. Jedna ze sekcí uvádí také základní střih šatů s autorovými typickými dekolty a rameny. Jednoduše šaty zdůrazňující ženské tvary.

foto: archiv