Zima byla tentokrát dlouhá, a tak má mnoho z nás s prvními slunečními paprsky chuť vyrazit do přírody a třeba i stanovat. Je to ale bezpečné?

Přiznám se, že pod stan jezdím jen v létě a akčnější kamarády, kteří vyrážejí už v tuhle dobu, obdivuji. Není takové jarní stanování zrádné? Rána a noci jsou přece jen studené… Zeptala jsem se proto odborníka z firmy Hannah, jak na to, abychom mohli vyrazit za dobrodružstvím nebo romantikou a nepřijít při tom o ledviny.

Stačí dodržet pár pravidel

„Se správným vybavením a vhodným oblečením si stanování užijete i v jarních podmínkách a uvidíte přírodu, která se právě začíná probouzet, z nové perspektivy,“ vysvětluje Ondřej Rubáš, specialista na stany a kempingové vybavení společnosti Hannah. Základem je podle Rubáše dobrý výběr stanu – být po celou noc v teple a suchu. „Stan je vaším jediným příbytkem, proto do jeho výběru investujte více času i financí. Je potřeba, aby byl kvůli větší pravděpodobnosti dešťových i sněhových přeháněk vybavený vyšším vodním sloupcem. Kvůli chladu od země a případným přízemním mrazíkům musí mít také odolnou podlážkou,“ dodává.

Dobrá karimatka je nutnost

Aspoň tedy pro mě a myslím, že i pro mnoho dalších žen, které čas od času trápí záněty močového měchýře nebo ledvin… a jarní počasí je opravdu nevyzpytatelné, někdy jdou noční teploty třeba i pod nulu.  „Ideální jsou samonafukovací karimatky, které nabízí nejlepší kombinaci izolace a pohodlí. Stačí je jednoduše rozbalit, povolit ventil a karimatka se bez jakékoli námahy během několika minut sama nafoukne,“ říká odborník. Za sebe musím říct, že rozdíl mezi klasickou a samonafukovací karimatkou je opravdu zásadní. My zhýčkaní si tento komfort rádi vychutnáme i v létě. Možná to není romantika, ale když necítím kamínky a větvičky, které jsou ukryté pod stanem, opravdu mě to nemrzí.

Poslední do kempovací trojice

Ano, samozřejmě třetím do party je pořádný spacák a v tomto směru si opravdu ráda dám poradit. Období těžkých „dekáčů“ z mého dětství je nenávratně pryč – naštěstí. Ale není jednoduché vybrat dobrý spacák. Všechny vypadají schopně a funkčně, ale ne všechny takové jsou…  „V případě jarního stanování vždy sahejte po tom spacáku, který je označený jako třísezónní. Zároveň koukejte na teplotu, do které je spací pytel určený. Pokud je komfortní oblast uvedená několik stupňů pod nulou, máte jistotu, že vám nebude chladno ani v případě přízemních mrazíků,“ uzavírá Rubáš.

Myslím, že tohle jako základ kempovací výbavy stačí. Samozřejmě vše je skvěle využitelné i v létě a na podzim. Jen s dobrým spacákem, stanem a karimatkou jarní víkend v přírodě nejen přežijete, ale také si užijete. Což se mi minulý rok na vodě moc nepodařilo, ale to bylo spíš tím, že jsem si spacák prostě zapomněla. Ale to už je jiný příběh…

Naše tipy:

Foto: Profimedia, Hannah

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.