Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Možná jste netušili, že její největší spotřebu tvoří především evropské státy, kdy žebříčku vévodí Finsko. Milovníci kávy vyhledávají tento „životabudič“ nejen v šálku, ale také v kosmetice či bytových dekoracích.

Příznivé účinky lahodného moku i jeho aromatu

Káva byla podrobena mnoha studiím, které se zaměřily na souvislost jejího vlivu na lidské zdraví. Ve většině případů vědci vždy došli k závěru, že káva má pozitivní účinky na naše zdraví, a to díky širokému spektru obsažených látek. Tento lahodný mok nám pomáhá cítit se dobře nejen díky svému složení, ale pozitivně na nás působí i samotná vůně. Kávová zrna mají velmi silné aroma a jejich vůně obsahuje 3 až 4 tisíce molekul, což je opravdu mnoho. Káva a její vůně byla podrobena experty testování, které potvrdilo, že účinky jejího aroma mají vliv na náš mozek a ovlivňují výkon člověka. Badatelé z amerických univerzit zkoumali působení vůně kávy na kognitivní funkce člověka a zapojili do svého zkoumání i vůně bezkofeinové kávy. Výsledkem byl závěr, že pouhá vůně kávy má podobné pozitivní účinky jako její samotné pití. Kofein tedy zřejmě není jediným stimulantem, který nás dokáže nakopnout a příjemně povzbudit. Tato skutečnost je pravděpodobně jedním z faktorů, proč je právě káva používána také při výrobě kosmetických produktů, které příjemně působí na naši mysl a dokážou nám dodat pocit relaxace.

Sprchový gel AUTHENTIC toya AROMA coffee & vanilla (400 ml). Sprchový gel intenzivně provoní vaši pokožku díky autentické vůni kávy s vanilkou. Cena: 59 Kč. K dostání v prodejnách Globus, Albert, Hruška, Coop, Enapo, Makro.

Relax v kavárně i doma

Kavárny jsou pro nás často místem setkávání s přáteli či rodinou nad šálkem oblíbeného nápoje, kdy se cítíme příjemně a uvolněně. Naše pozitivní naladění určitě ovlivní také linoucí se vůně kávy. Milovníci tohoto nápoje si vedle kaváren většinou pochutnávají na své oblíbené kávě i v domácích podmínkách, kde se jako ideální příprava jeví využití french pressu, aeropressu, překapávače či kávovaru, kterých je na trhu nespočet.

BLACK BEAUTY French press 6 šálků. Tato konvička na přípravu kávy se obejde bez elektřiny a filtru. Stačí nasypat mletou kávu, zalít horkou vodou, a za chvilku stlačte jemně filtr dolů. Objímka z ušlechtilé oceli, ucho z umělé hmoty, nádoba z borosilikátového skla. Cena: 499 Kč, butlers.cz.

Ke kvalitní kávě se musíme propít

Chuť kávy ovlivňuje mnoho faktorů, samozřejmě jde o její druh, samotný charakter a v neposlední řadě kyselost. Můžeme říci, že ke skutečně kvalitní kávě se musíme „propít“, stejně jako je tomu u kvalitních vín. U vína začínáme na jeho sladké verzi, u kávy si její kyselost zjemňujeme pomocí mléka. Kyselost neboli acidita je u kávy žádoucí, jelikož vyjadřuje její kvalitu. Kyselost kávy lze popsat jako pocit suchosti či ostrosti, který se rozprostře pod jazykem a na zadní straně horního patra. Nekyselou kávu označujeme jako „plochou“, či chuťově chudou, což je negativní označení. Pokud si rádi vychutnáváte kávu s pořádnou dávkou napěněného mléka, ke kyselé kávě jste se zřejmě ještě „nepropili“.

Káva Tchibo Barista Espresso se připravuje z nejlepších zrn kávy Arabica. Vyniká intenzivní chutí s jemnými tóny tmavé čokolády. Dokonalý požitek z kávy korunuje oříškově hnědá pěna. Speciální uzávěr Aroma ProtectTM zaručuje čerstvou chuť a aroma, snadnější dávkování a lehké opětovné uzavření obalu po otevření kávy. Káva je navíc certifikována značkou Fairtrade. Balení 1 Kg zrnkové kávy, Cena 499 Kč, tchibo.cz.

Vysoce odolný kuchyňský koberec Love Coffee (60 x 150 cm) od italské značky Webtappeti. Koberec je protiskluzový a vyrobený ze směsi polyesterové a bavlněné žinylky, díky čemuž toho hodně vydrží. Hodí se tak i na místa, která jsou pod velkou zátěží jako třeba kuchyně. Cena 999 Kč, bonami.cz.

Oční krém Káva proti tmavým kruhům a váčkům pod očima od značky 100% PURE. Oční krém nabitý kofeinem z bio zelených kávových zrn zmírňuje váčky pod očima a zabraňuje jejich vzniku, podporuje správnou krevní cirkulaci a zesvětluje tmavé kruhy pod očima. Produkt je přírodní, 100% vegan, bezlepkový, obsahuje bio aloe vera, bio růžový hydrosol, vzácný výživný šípkový olej a anti-aging vitamíny a antioxidanty bojující proti stárnutí pokožky. Obsah 30 ml, cena 385 Kč, 100percentpure.cz.

Dekorativní vonná svíčka ve skleněné dóze s víčkem a dvěma knoty. Smysly povzbudí osvěžující vůně čerstvě mletých kávových zrn pražených s pekanovými ořechy a tonka boby. Doba hoření až 105 hodin. Cena: 473 Kč, village-candle-cz.cz.

 

 

Foto: pixabay.com/Alexas_Fotos