Japonsko Evropany přitahovalo od pradávna a i dnes patří mezi velice oblíbené cíle cestovatelů. Jen na málokterém místě na zemi můžete nalézt směsici toho nejlepšího, co lze při cestování zažít.

Japonsko se táhne od severu k jihu jako náhrdelník z velkých i malých ostrovů, takže zatímco na severu ostrova Hokkaidó jsou metrové závěje sněhu, na Okinawě se můžete koupat v teplém moři. Říká se, že na poznání Japonska je potřeba hodně času, na poznání Japonců celý život. Ideální je si na tuto zemi vyčlenit alespoň tři týdny. To, že ji lze přejed rychlovlakem ze severu na jih za pár hodin, neznamená, že je Japonsko rychlé, ale naopak, vlaky pekelně rychlé.

Levně drahé cestování

Spoustu cestovatelů před návštěvou Japonska odradí pověst velice drahé země. A je to pravda, pokud pomineme ultralevné cestovaní s přesuny na kole nebo stopem a spaním ve stanu, tak není reálné se dostat na ceny za den, kterých bez problémů docílíte v kontinentální Asii. Ale na druhou stranu se dá Japonsko projet, aniž by jste finančně vykrváceli. Letenka z Prahy, Vídně nebo Mnichova do Japonských měst se dá pořídit běžně do 12 000 Kč, pokud jste časově flexibilní, pak i o pár tisícovek levněji.  Ideální je sledovat nabídky vyhledávačů levných letenek. U takto „protáhlých“ zemí je ideální koupit tzv. „open jaw“ letenku, kde máte přílet i odlet z jiného města, můžete pak přiletět do Sappora a odletět z Okinawy. Do 90 dnů pobytu nejsou potřeba víza. Nejrychlejší je zakoupit před cestou, třeba spolu s letenkou, i předplacenou jízdenku na Japonskou železnici. Sice na 14 dní stojí skoro stejně jako letenka, přesto jejím nákupem můžete velice výrazně ušetřit. Pokud byste jízdenky kupovali na místě, dáte za ně bez problémů i více než dvojnásobek. Jízdenka platí skoro na všechny rychlovlaky a až na pár výjimek u soukromých regionálních spojů, i na ostatní vlaky po celé zemi. Platí i na některé autobusy a na část MHD.

Japonské vlaky jsou dokonalé…

Budete nadšeni z dokonalé čistoty a neuvěřitelné přesnosti vlaků. Stalo se mi, že za mnou přišel smutný výpravčí a velice se omlouval, že vlak bude mít zpoždění, mluvil velice špatně anglicky a tak jsem rozuměl jenom číslovku „36“. Řekl jsem mu, že to je v pořádku, že u nás půlhodinové zpoždění vlaku bereme jako standard. On jen vytřeštil oči, začal mávat rukama a rozčílil se, jak jsem si mohl myslet, že mluví o minutách. Vlak přijel o 36 vteřin po celé minutě… Ve vlacích je i krásný klid, nikdo v nich ani nemluví, takže jsem byl průvodčím vyzván, abych si ztišil hudbu, která mi hrála … do sluchátek. A ještě pozor na jednu věc, ať nemáte problém jako já. V některých vlacích jsou u dveří tlačítka se symbolem podobným jako u nás u recyklace. Samozřejmě mě zajímalo k čemu dané tlačítko je a u plně obsazeného vlaku jsem jej při vystupování stiskl. K mému zděšení slouží k otáčení sedadel po směru jízdy, když vlak dojede na konečnou. Sedačky jsou na centrální noze, která se otočíl o 180 stupňů. Informace o spojích jsou velice přehledné a není problém si doma udělat časový plán přesunů.

„Kapslové“ hotely stojí za návštěvu

S ubytováním je to podobné, existují levné varianty, superlevných je velice málo a standardní hotely jsou o dost dražší, než v Evropě. Přesto ale díky moderním technologiím se dá bydlet tak, že vás to nezruinuje. Pokud jste větší skupina, není těžké sehnat levný pokoj pro 6-8 lidí, i čtyři spolucestující dost ušetří. Pokud cestujete v páru, nebo dokonce individuálně, pak nejlevnější možností ve městech jsou „kapslové“ hotely, kde dostanete „buňku“, kam se jen zasunete, někdy jsou i tři nad sebou a třeba 18 v jedné místnosti, jsou zvlášť pro muže a ženy. Sociální zařízení je většinou čisté, často s vyhřívaným prkénkem na WC. Kvůli úspoře místa a vody je často umyvadlo na záchodě integrováno do nádržky na splachování. Určitě stojí za to takovýto hotel alespoň jednou navštívit, i když zvláště dřevěné buňky často akustiku spíše zvyšují a Asiaté dost chrápou… Pokoje v malých hotelech se dají, zvláště mimo sezonu a v menších městech, sehnat za rozumnou cenu, doporučuji určitě vyzkoušet pokoje v místním stylu (ryokan), s papírovou výplní oken a rohožemi (tatami) na zemi. A pokud vám donesou i japonský (zelený) čaj a mají i vlastní lázně (onsen), nebudete chtít hotel již nikdy opustit. Velká část hostelů má i velkou, plně vybavenou kuchyň a prostornou jídelnu, kde se potkáte se spoustou lidí z celého světa a můžete si vyměnit informace.

Pro labužníky…

S jídlem je to obdobné. Pokud chcete ušetřit, ale zároveň i ochutnat co nejvíce z japonské kuchyně, pak doporučuji snídani opatřit v jakékoliv z nesčetných „večerek,“, oběd u stánků s pouličním občerstvením a večer se podívat po nějaké zapadlé restauraci, nebo foodcourtu v obchodním domě. Pokud peníze řešit nemusíte, můžete v restauracích objevovat poklady místní kuchyně. Problém je, že v menších městech, nebo u stánků, nerozumějí ani slovo anglicky, menu mají jen v japonštině a tak na pomoc přijde slovník, fotky jídel, nebo skvěle vypadající plastové modely, věrně imitující daný pokrm. Pokud ani jedno nezafunguje, orientujte se podle ceny, nebo jen tak zabořte prst do menu a čekejte, co vám přinesou. Několikrát jsme to s přáteli vyzkoušeli a je to nezapomenutelný zážitek, když s napětím odhadujete, co vlastně jíte. A také nesmím zapomenout na slavné hovězí Wagyu. Je výborné, ale jen nebuďte překvapeni, že za mnoho stokorun dostane maličkou porci, původně jsem jí považoval za předkrm, rychle jsem jej snědl a natěšeně čekal na hlavní jídlo, to ale nepřišlo.

Co musíte vidět?

A co v Japonsku vlastně navštívit? Na to není lehké odpovědět, je tam toho tolik, že si každý vybere. Nejdůležitější je, kolik máte času, jak moc intenzivně cestujete a v jakém ročním období jste přijeli. Výběr je téměř nekonečný, jen v Tokiu se dá strávit měsíc a to můžete jen procházet jeho zahrady a pozorovat lidi. Pro milovníky přírody tu jsou připraveny poklady v podobě vysokých hor se zasněženými vrcholy, loukami a vodopády. Většina Japonců bydlí v nížinách a tak je zde překvapivě málo lidí. Můžete navštívit makaky červenolícé, koupající se v horkých pramenech, vylézt na horu Fuji, nebo na některou z nespočetných sopek, některou stále aktivní, prolézat lesy na úbočích hor, třeba tajemný les sebevrahů, objevovat malé ostrůvky u pobřeží těch velkých, nebo se jen válet na plážích v jižní části souostroví. Určitě musíte navštívit co nejvíce místních tradičních lázní, je to nezapomenutelný a návykový zážitek, byť v menších a odlehlejších místech budete, jako Evropan, středem pozornosti a stále okukováni místními, kteří se s vámi rádi dají do řeči, samozřejmě v japonštině. Pro milovníky historie a měst je toho zde také nepřeberně, od skvělých muzeí přes starověké hrady a městečka po výhledy z vrcholů mrakodrapů na rozlehlé městské aglomerace. Čím si můžete být v Japonsku jistí je to, že se nebudete nudit.

Japonsko je velice bezpečná země na cestování, díky svému tvaru je lehké jej projet od severu k jihu a navštívit většinu významných a zajímavých míst.

Text a foto: 

David Černík
Jeho relaxem, meditací i velkým koníčkem je už čtvrtstoletí cestování a fotografování. Více o jeho cestách a krásné fotky z nich, najdete na kusvola.cz
Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.