Byl pozdní večer, první Máj, večerní Máj byl lásky čas… A jak nejlépe vyjádřit své city než žádostí o ruku v tento romantický den.  Věděli jste, že význam zásnubního prstenu je mnohem větší, než bychom si mohli myslet? Tento kroužek v sobě nese spojení lásky, změny, oslavy a nových začátků. Na rozdíl od jiných šperků, právě ten zásnubní ženy jen tak nesundávají. Mají k němu totiž příběh spojený s okamžiky štěstí, radosti a lásky. Jaké symboly nese tento šperk?

Drahé kameny

Významnou symboliku dodávají prstenu kameny, kterými je zdoben. „Nejoblíbenějším a nejprodávanějším kamenem je briliant, který u levnějších variant bývá nahrazován zirkony. Pro náročnější klientelu nabízíme i prsteny s exotickým kamenem tanzanitem anebo českým granátem,“ komentuje Martin Kubíček, majitel společnosti BRILAS.

Význam barev:

  • Růžová je barvou lásky, něhy a zároveň symbolem krásy a romantiky.
  • Bílá je barvou čistoty, nevinnosti a symbolem nových začátků.
  • Černá začala být v poslední době velmi populární. Je to barva znovuzrození. Poukazuje na vznešenost, stabilitu a dlouhodobou jistotu. 
  • Červená je symbolem sebevědomí a lásky. Je to barva vášně a ohnivého vztahu. V Číně vyjadřuje radost a prosperitu.
  • Modrá je symbolem důvěry a poznání.
  • Zelená je barva života a naděje.

Kruh

Nekonečnost, nepřetržitý koloběh života, věčnost, vesmír, nekonečnou lásku a dokonalost. V každém náboženství a století měl kruh trochu odlišný význam. Všichni se ale shodují na pozitivní symbolice nekonečna a času. V magii byl používán jako ochrana proti zlým duchům.

Zásnubní prsten spojuje životy dvou lidí a jejich bezmeznou lásku. Nelze jej zlomit ani rozdělit. Je to pouto, které přetrvá věky.

Dědictví

Některé šperky se dědí z generace na generaci. Nezřídka to jsou i zásnubní prsteny, které nosily ženy v rodu i po staletí. Takovéto šperky si s sebou nesou klíčové pouto k rodině, tradicím, sounáležitosti a skutečné lásce.

Slib

Muž požádá svou vyvolenou o ruku. Žádá ji, aby s ním strávila zbytek života a šli tak společnou cestou. Přijmutím prstenu žena svému nastávajícímu slibuje, že se stane jeho manželkou. Zásnubním kroužkem také žena ukazuje, že je oficiálně zadaná a zasnoubená. Dává tím najevo plánování svatby a společné budoucnosti s mužem svého srdce.

Rytina

„Rytiny u zásnubních prstenů nejsou k vidění tak často, jako u těch snubních, nezřídka kvůli technické náročnosti vyhotovení. Je potřeba zkušenost a moderní technologie,“ sděluje Kubíček. Rytina na zásnubním prstenu značí jedinečnost šperku a posiluje jeho význam. Dříve se věřilo, že šperk nesmí být jakkoliv narušen, aby se zachovala jeho symbolika.

Foto: archiv

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.