To, zda nosit rovnátka nebo ne, není otázka módy, ale potřeby. Běžně o jejich nutnosti rozhodne zubní lékař, který vás pošle na ortodoncii. Co už je ale na vás, je způsob léčby. V současné době si můžete vybrat typ rovnátek, který vám bude vyhovovat.

Rovné zuby pomáhají dobře kousat a žvýkat jídlo a zřetelně mluvit. Lépe se čistí, jsou tedy méně náchylné k zubnímu kazu i zánětu dásní. Díky tomu se snižuje riziko vzniku parodontózy a předčasné ztráty zubů. Zjednodušeně řečeno, rovné zuby jsou zdravější.

Nehledě na to, že rovné zuby tvoří i pěkný úsměv, a tím zvyšují sebevědomí. To je také nejčastější důvod, který vede dospělé do ordinací ortodontistů. Ortodontickou léčbu totiž můžete zahájit v jakémkoliv věku. Stačí se tedy vypravit k zubaři a rozhodnout se pro rovnátka, která pro vás budou nejvhodnější.

Snímací rovnátka

Sundavací rovnátka většinou dostávají děti školou povinné a obvykle je nosí na noc. U dospělých se k této variantě přistupuje většinou v případech, kdy je potřeba chrup mírně srovnat před aplikací fixních rovnátek. Někdy se používají i po ukončení léčby pro ukotvení výsledku.

Jako samostatný typ léčby nejsou příliš vhodná, jejich účinnost je výrazně nižší než u fixních rovnátek a doba jejich používání je výrazně delší. Nicméně se k nim lidé uchylují jako k levnější variantě rovnání zubů.

Fixní rovnátka

Rovnátka na pevno se připevní na zuby z přední nebo zadní strany. Nejčastěji mají podobu kovových zámečků s gumičkami spojených drátkem. Existují rovnátka s keramickými zámečky, které nejsou z počátku tolik vidět, ale i ty jsou nakonec viditelné. Setkat se můžete vedle kovových a keramických rovnátek i se safírovými rovnátky. Nicméně zámečková rovnátka jsou velice účinná a zuby jsou po jejich odstranění rovné. Jejich použití je vhodné pro celou řadu vad, které dokáží poměrně spolehlivě odstranit.

Estetický dojem je to, co lidi od fixních rovnátek často odrazuje. Komplikovanější je s nimi i čištění zubů, a to především v případě, že si necháte rovnátka dát na zadní stranu zubů. Problematické je s nimi i jídlo, tvrdší pokrmy je nutné jíst s opatrností. Při jídle musíte dávat pozor, abyste zámečky nepoškodili.

Neviditelná rovnátka

Neviditelná nebo také průhledná rovnátka představují systém průhledných fólií Invisalign. Tento systém tvoří série průhledných dlah vyrobených na míru na vaše zuby. Díky nové technologii nejsou potřeba drátky ani zámečky. Jednotlivé fólie vytváří vysoce sofistikovaný plánovací software.

Výhodou neviditelných rovnátek je možnost sundat je v případě potřeby. Zuby si tedy rovnáte pouze v době, kdy se vám to hodí. Navíc je jejich používání bezbolestné. Kromě toho fólie opravdu nejsou vidět, takže si toho, že nosíte rovnátka ani nikdo nemusí všimnout.

Kratší je i doba, po kterou je budete nosit. Obvykle se pohybuje kolem několika měsíců, což je v některých případech až o polovinu méně než s běžnými fixními rovnátky.

Bezproblémová je i zubní hygiena. Před čištěním zubů si rovnátka sundáte, takže vám při čištění nebudou překážet. Díky tomu, že si čistíte zuby častěji, jsou bělejší a navíc se snižuje i riziko zubního kazu.

Pokud se rozhodnete pro pořízení krásného úsměvu, musíte počítat s tím, že vás to bude stát čas i peníze. Co už vás to ovšem stát nemusí je bolest a nepříjemné pocity během nošení rovnátek.