Zhubnout přebytečná kila a vytvarovat postavu tak, jak si přejete, je samo o sobě velká výzva. Ještě těžším úkolem ale může být si vysněnou postavu dlouhodobě udržet a vyhnout se obávanému jojo efektu. V článku přinášíme tipy na zásady, jejichž dodržení výrazně zvýší vaši šanci na úspěch.

1. Zásada: Vše si důkladně nastudujte

Stejně jako nemůžete bez patřičných vědomostí stavět dům nebo se věnovat jiným odborným činnostem, nelze bez základních znalostí ani správně pracovat se svým tělem.

Nejprve je tedy nutné pochopit, jak tělo funguje. Jakou potřebuje stravu, jak často a v jakém množství. Zjistěte, jak tělo živiny, které mu dáváte, využívá.

Pochopte také, jaký vliv mají na tělo různé pohybové aktivity. K čemu je dobrá chůze, posilování a jaký je pro tělo rozdíl mezi sprintem a maratonem.

Bez potřebných informací se při snaze zhubnout pravděpodobně stanete obětí různých produktů s promyšleným marketingem, který se snaží využít vaší neznalosti. Skončíte pak tak, že si za částky, které nepokryje ani online půjčka, nakoupíte spoustu zázračných dietních přípravků a cvičebních pomůcek na zhubnutí bez námahy.

2. Zásada: Nastavte si dlouhodobou strategii

Až budete mít nezbytné znalosti, stanovte si jasné cíle, kterých chcete svou snahou dosáhnout. Může jít o žádoucí hmotnost, procento tuku v těle, obvod pasu apod. Cílů si dejte více, můžete je plnit postupně, což vám na vaší cestě bude dodávat další motivaci.

Nedělejte zásadní řezy ve svém životním stylu. Místo toho si stanovte období, během kterého budete své návyky postupně měnit. Nemusíte okamžitě vyřadit například všechny slazené nápoje. Můžete ale postupně omezovat jejich množství v rámci jednoho dne.

Podobně je tomu i s cvičením, není nutné hned lámat olympijské rekordy, můžete ale postupně navyšovat intenzitu, až se propracujete k požadované výkonnosti.

Takto se postupnými krůčky dostaňte k životnímu stylu, který povede k vaší vysněné postavě.

3. Zásada: Nesklouzněte zpátky

Zcela zásadní je, abyste činili takové změny ve svém životě, které budou trvale udržitelné. Nemá totiž smysl držet měsíc hladovku a běhat maratony, pokud se po zhubnutí opět vrátíte k přejídání a sedavému způsobu života.

Nerezignujte na své výsledky ani ve chvíli, kdy ojediněle zhřešíte. Odpusťte si drobný přešlap, který žádnou krizi nezpůsobí, a žijte dál v rytmu zdravého životního stylu.