Prosinec pomalu ťuká na dveře a doba adventu se kvapem blíží. Nejvyšší čas pro přípravu adventního kalendáře! Máme pro vás návod, jak si vyrobit vlastní originální kalendář, který bude odpočítávat dobu do Vánoc nejen malým, ale radost může udělat i velkým členům rodiny.

Adventní kalendáře k Vánocům patří a zejména dětem slouží jako jakási „berlička“, která jim pomáhá překonat dobu, než přijde Ježíšek. První známý ručně vyrobený kalendář pochází z roku 1851. Následovaly kalendáře tištěné, vystřihovací, malované a mnohdy se jednalo o hotová umělecká díla, která často zobrazovala výjevy z liturgického života. Kalendáře s otevíracími okénky jsou známé od počátku 20. století a v dutině za okenicemi se ukrývaly kromě svatých obrázků, veršíků a citací z Bible i drobné dárečky.

U nás jsou nejznámější adventní kalendáře čokoládové či s hračkami a pokud se letos rozhodnete vyrobit si vlastní, můžete ho naplnit dle vlastní fantazie a libosti. Je to snadné, časově nenáročné a výsledek stojí za to!

Na výrobu kalendáře budete potřebovat:

– kartonový polotovar adventního kalendáře (například značky Décopatch,
v Davona 297 Kč)
– samolepky s čísly (jsou vhodné i pro scrapbooking, decoupage a výrobu kartiček)
– washi pásky
– bílou akrylovou barvu (Artiste, v Davona 37 Kč)
– štětec
– nůžky

1. krok – Třináct kartonových krabiček natřete bílou akrylovou barvou. Nátěr opakujte dvakrát, přičemž stačí natřít pouze přední, viditelnou stranu přihrádky.

2. krok – Po řádném zaschnutí barvy nalepte na každou krabičku washi pásku dle vlastní fantazie. Doporučujeme kombinovat pásky různé šířky a motivů. Na každou přihrádku potom nalepte samolepku s číslem. Přihrádek je 25, na Štědrý den proto vychází dvě krabičky. Jednu lze proto ponechat bez čísla.

3. krok – Teď už stačí jen krabičky vrátit do přihrádek, naplnit drobnými dárky a darovat.

Přejeme příjemnou zábavu.

Text i foto: Míla Maříková z Davona