Ne všichni ptáci odlétají do teplých krajin, řada zůstane. A z té jich dost potřebuje pomoc v podobě úkrytu před zimou a jídelního přilepšení. Oni na oplátku krásně pějí a ti, kteří z ní na jaře vyvedou mladé, zbaví okolí nepříjemného hmyzu a škůdců. Takže? Nejvyšší čas rozmisťovat podzimní budky!

Kdo má zahradu se stromy, má vyhráno. Lépe řečeno „jeho“ ptáci mají vyhráno. Na strom lze totiž budku připevnit poměrně jednoduše, hlavně však pevně a bezpečně.

Klid + pohoda = ideální výška

Bezpečně znamená i dostatečně vysoko;  každý ptačí druh preferuje jistou výšku bydliště nad zemí, ovšem v reálu se stěhuje i do budek umístěných o kus výš či níž. Ideální pro drobné pěvce jsou budky dva až tři metry nad zemí. Pokud je na zahradě „šrumec“, třeba na ni chodí děti, pes nebo kuny a hrozí vyrušování ptactva, je dobré budku umístit výše. S tím je třeba si uvědomit, že buď bude stanoviště bez krmení, nebo je ho nutné dopravovat po žebříku… Pokud situace dovolí, a tvůrce chce ptačí sídlo častěji kontrolovat, je fajn mu přisoudit výšku dva metry.(Budky pro větší druhy; dravce, sovy, holuby, kavky… do 6 – 8 metrů.)

Bytelná střecha, dobré dveře

Ptačí budku je šance hotovou koupit, ale ti zručnější ji raději sami vyrobí… Nakonec není to těžké! Zásadní je volit pro ptačí „1+kk“ přírodní materiály, žádný plast. Nejoptimálnější je dřevo – dostatečně proschlá prkna. Proč? Jsou dostupná, mají dobré tepelné izolační vlastnosti, kvalitní prodyšnost vodních par a už neseschnou; tedy budou dobře těsnit.

Ke stavbě ptačí budky jsou prima prkna o tloušťce 20 – 25 milimetrů z vnější strany ohoblovaná. Ohoblováním může obydlí dobře vzdorovat počasí a všem venkovním vlivům. Vně se nechají prkna in natura – tedy hrubá. Důvodem je i to, aby se zde vylíhnutá mláďata mohla dobře drápky chytit povrchu a dostat ven. Mezi boční stěny je třeba šikovně vsunout těsnící dno.

Budka musí mít též střechu, která přesahuje stěnu s vletovým otvorem o 6 centimetrů, ostatní tři pak o 2 centimetry. Je-li řeč o otvoru do budky, pak… Je dobré mít na paměti, že pernatec se musí vejít! Staví-li se příbytek například pro sýkory modřinky má se počítat s vletovým otvorem 27 – 28 mm a celkovou velikostí 12 x 12 x 25 (v x š x h). „Vchodové dveře“ jsou důležitá věc, svou přesnou velikostí zamezují vstupu cizích nezvaných hostí. Někdy je třeba i vstup oplechovat… (Kdo si není jist, může vstoupit na web České ornitologické společnosti, která uvádí velikosti ptáků.) 

 Bez hřebíků, ale s úklidem!   

Budka se navíc staví tak, aby byla otevíratelná. Důvodem je fakt, že je nutné ji čistit. Nejen proto by v jejím interiéru měly absentovat hřebíky; omezí se zranění ptáků, ale i „čističe“. I proto se případně zatloukají směrem ven. Není rozumné na příbytek upevňovat bidélko a opatřovat ho zbytnými přidělávkami, které by umožnily pohyb predátorů, ale… Určitě se vyplatí domek opatřit impregnačním (případně maskovacím) nátěrem, který prodlouží jeho existenci. Nátěry volit biologicky odbouratelné, šetrné! Žádné škodlivé barvy.

     Když je hotova budka, vybrán strom i dostatečná výška, kde bude umístěna, je ještě na místě zohlednit na jakou světovou stranu ji orientovat. Zásada zní: otvor do budky nesměrovat tam, odkud nejčastěji fouká a prší. U nás tedy volit pokud možno směr jižní, východní či jihovýchodní a hlavně do volného prostoru, což je asi důležitější. Polostinné místo pod korunou je ideál. A pak už je čas čekat na milé nájemníky.

Budka vyrobená Josefem Čapkem

Ptačí budka potřebuje…

  • odvahu tvůrce
  • suchá dřevěná prkna (dřevěná deska) o tloušťce 2-3 cm
  • pilku
  • hřebíky, lépe vruty o délce 4 až 6 cm
  • eko-nátěr, štětec
  • stěny volit 30 centimetrů vysoké, rozměry dna 13 × 13 cm

Jak velkou a pro koho?

Sýkora modřina, uhelníček a parukářka

Dno nejméně 12 x 12 cm, výška 25 cm, kulatý vletový otvor o průměru 28 mm.

Sýkora koňadra, babka, sýkora lužní, vrabec domácí i polní, brhlík lesní, rehek zahradní, lejsek černohlavý či bělokrký

Dno nejméně 14 x 14, výška 20-25 cm, svislý oválný vletový otvor o rozměrech 3 x 4,5 cm,(sýkorám stačí 3×3,5 cm).

 Špaček obecný

Dno o rozměrech 15 x 15 cm, výška nejméně 30 cm, oválný vletový otvor o rozměrech 4,5 x 5 cm. V té budce mohou žít i menší ptáci, jako brhlíci, sýkory, rehci, strakapoudi a žluny, nemají-li si v čem vytesat své dutiny-byty.

Autor: Michaela Šmerglová , foto: Pixabay_abevinyl, Robert Sedmík