Černé kousky oblečení nechybí asi v žádném dámském šatníku. Jsou nadčasové a snadno se kombinují s dalším oblečením. Zklamání však přijde v momentě, kdy po pár vypráních vyblednou. Máme pro vás pár tipů, jak ztrátě barvy zabránit na co nejdelší dobu.

  1. Černé oblečení je dobré před praním obrátit naruby a poté prát v ruce, nejlépe ve studené vodě. Teplá voda má totiž odbarvující účinky. Pokud přeci jen raději volíte praní v pračce, vyberte co nejkratší prací program.
  2. Tmavé prádlo neperte v univerzálním pracím prostředku nebo v prostředku na bílé prádlo. Nejsou pro tento typ prádla uzpůsobené. Mají bělící účinky a díky tomu barva rychleji bledne. Zvolte tedy prostředky určené přímo k praní tmavého prádla.
  3. Opravdové divy umí bílý ocet. Přidejte trochu octa (stačí pár lžic) do přihrádky s aviváží. Barvy díky němu zůstanou intenzivní a černé prádlo bude vypadat méně sepraně.
  4. Zkuste to také s kávou nebo černým čajem. Uvařte 500 ml kávy či černého čaje a během máchání ho přidejte do pracího procesu. Výsledek? Vaše prádlo bude zářit jako nové.

Co dělat, když už je škoda napáchána?

Oblečení nemusíte hned vyhazovat. Zkuste mu dát šanci a několikrát ho vyprat v prostředku na černé prádlo. Pokud to nezabere, sáhněte po těžším kalibru, tedy po přípravcích, které oblečení obarví.

Prací gel na černé prádlo, Jelen, 129 Kč

 

Prací gel, Perwoll, 179 Kč+

Prací gel, Woolite, 119 Kč

foto: depositphotos.com/AndreyPopov

 

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.