Dětský svět je barevný. To, že děti barvy instinktivně milují, není náhoda. Podle odborníků mají barvy silný vliv na lidskou psychiku. Už v roce 1903 profesor Nils Ryberg Finsen obdržel Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která lidským tělem procházejí, jsou v našem organismu schopná vyvolat výrazné reakce. A jak různé barvy na člověka působí?

Bílá

Symbolizuje světlo a současně osvětluje. Je barvou, která navozuje pocit čistoty, nevinnosti, věčnosti a moudrosti. Pocitově je neutrální a evokuje nový začátek. Pomáhá nám věci vidět v jasnějším světle. Lidé, jež preferují bílou, bývají spolehliví a upřímní.

Žlutá

Velmi pozitivní barva. Má povzbuzující vliv na psychiku a naše smysly, zlepšuje náladu, intelekt i kreativitu, aktivizuje a tím nám dodává svěžest. Dokáže v člověku pocitově navodit až o dva stupně vyšší teplotu než ve skutečnosti. Umožňuje lépe vnitřně zpracovat negativní emoce i nepříjemné situace.

Oranžová

Řadí se mezi nejoblíbenější barvy. Vyvolává radost, spokojenost, povzbuzuje kreativitu a člověku pomáhá najít vyrovnanost, odvahu i sílu jít dál. Působí také blahodárně na různá traumata, závislosti nebo chronický smutek. Zvyšuje fyzickou vitalitu a sexuální energii.

Růžová

Probouzí emoce, zejména lásku k sobě samým i k okolí, ale také touhu. Člověk se pod jejím vlivem stává přátelštějším, vřelejším, ale také soucitnějším. Působí tedy hlavně v oblasti vztahů. Její světlejší odstíny dokáží zklidnit rozbouřené emoce.

Červená

Je barvou smyslnosti a vášně. Tato výrazná a zářivá barva dodává energii a probouzí v nás aktivitu. Dokáže ale také vyvolat neklid až agresi. K této barvě inklinují lidé otevření a impulzivní.

Tyrkysová

Je barvou komunikace a tvořivosti, symbolizuje uzdravení. Výborně se hodí pro odstraňování vnitřních nebo vnějších komunikačních bariér, podporuje vyjadřování i nacházení vhodných slov. Pomáhá otevírat fantazii a tím silně posiluje kreativitu.

Modrá

Je barvou bezpečí a klidu, která uvolňuje a navozuje harmonii. Říká se, že je také barvou nekonečna. Lidé, kteří mají v oblibě modrou, jsou věrní i přizpůsobiví. Modrá navozuje pocit důvěry, je inspirující a má schopnost podpořit intuici.

Fialová

Je barvou ztišení mysli a meditace. Je současně také barvou spojovanou s tajemnem, záhadami nebo různými mystérii. Posiluje vnitřní mír, dodává duchovní sílu i poznání. Je vhodná pro ty, kteří se potýkají s nervozitou, smutkem nebo se strachem.

Zelená

Barva úspěchu i uvědomění, jež je úzce spjatá přírodou, má silné uklidňující účinky a celkově blahodárný vliv na nervovou soustavu. Má schopnosti regenerovat organizmus, který současně osvěžuje a eliminuje únavu. Podle výzkumu může u dětí zlepšit schopnost číst.

Hnědá

Je barvou země. Z této kvality vychází i její působení na člověka, kterému dodává pocit bezpečí, jistoty a uzemnění. A to jak v běžných situacích, tak v těch, ve kterých se člověk cítí nějakým způsoben ohrožený. Je spojována s konvencemi, ale také se sofistikovaností a inteligencí.

Černá

Nejtajemnější barva, která je obvykle dávána do souvislosti s temnotou a smutkem, je ale také barvou elegance a ve východních zemích symbolizuje plodnost. Černá působí ze všech barev nejvíce depresivně, může vyvolávat pocity úzkosti, strachu nebo prázdnoty. Lidé trpící náladovostí nebo jinými psychickými obtížemi, by se jí proto měli spíše vyhýbat.

Foto: Depositphotos

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.