Poslední rozloučení je téměř vždy událostí, která vyžaduje dodržování určitých pravidel etikety a společenského chování. Pokud vás tedy čeká účast na pohřbu někoho z rodiny nebo z přátel, přečtěte si náš text a zjistěte, jak se připravit.

Obecná pravidla

Pro všechny účastníky pohřbu platí několik pravidel: veškeré oblečení by mělo být tmavé, decentní, čisté a vyžehlené. Není vhodné mít výrazné doplňky, nápisy na oblečení nebo jiné prvky, které by upoutávaly pozornost.

TIP: Existují různé druhy pohřbů, u některých se vyžaduje přísné dodržování pravidel, u jiných je možné zvolit uvolněnější outfit. V případě dotazů se můžete obrátit buď na pohřební službu, nebo na někoho z pozůstalých.

Jak se na pohřeb oblékají dámy

Ženy si většinou na pohřeb oblékají buď jednoduché černé šaty nebo sukni s halenkou. Sukně i šaty by měly dosahovat ke kolenům a neměly by mít žádné výrazné rozparky. Vhodné jsou také tmavé elegantní kalhoty s košilí a sakem. Dámy nechají doma výrazné šperky, pásky i jiné ozdoby. Cílem je vypadat elegantně, decentně a vkusně. Na nohy zvolte uzavřené lodičky na nepříliš vysokém podpatky, v zimě je možné také jít v elegantních kozačkách. Na hlavu si můžete dát vkusný klobouk.

Jak na pohřeb obléct partnera

Pro pány jsou nejvhodnější tmavé obleky, které nejsou zdobeny proužky nebo jiným vzorem. Do obleku zvolte tmavou nebo bílou košili a černou kravatu. Na nohy je třeba si obout tmavé polobotky, vyhněte se sportovní obuvi, sandálům nebo jiným otevřeným botám. V některých případech se povoluje také uvolněnější outfit složený z elegantních kalhot a košile (bez saka a kravaty), ten volí především ti, kteří se účastní pohřbu vzdálenějších příbuzných nebo například kolegů z práce.

Co si na pohřeb mají obléct děti

U dětí je třeba se řídit především věkem. U malinkých dětí se vše řídí mnohem volnějšími pravidly a mohou mít oblečené i světlé barvy. I tak je ale vhodné je obléci trochu elegantněji, alespoň do košile nebo šatiček. Nikdo neočekává, že by malí kluci měli vlastní oblek a kravatu, je ale dobré volit oblečení vkusně. U starších dětí je vhodné se řídit stejnými pravidly, jako v případě dospělých.