Psychospirituální krize, nedostatek mužnosti, ztráta ženství, stres… – to všechno jsou témata, která na nás mrkají z novin a ženských časopisů a jsou prý důvodem, proč si tak obtížně hledáme partnera a proč je tolik lidí single. Jde tedy vůbec najít pana Dokonalého a jak to udělat?

Jste šťastně zadané nebo se tomu blížíte? Pak tohle není článek pro vás. Bohužel šťastných párů ubývá, to je fakt. Vzala jsem si na pomoc průzkumy a tvrzení celosvětových odborníků, kteří se na single „generaci“ zaměřují a pokusili jsme se, s mým kamarádem Jardou, samozvaným vztahovým guru, přijít na to, jak to udělat, abychom si protějšek, i v dnešní těžké době, našli. Tento článek se zaměřuje na ženy, muži odpustí, a není žádnou hlubokou  psychologickou sondou, ani si na ni nehraje, a tak jsme udělali několik pravidel, co by ženy dělat měly a neměly, pokud po kvalitním vztahu touží.

Prosím, neplánujte

„Na ženách mě fascinuje, jak si svého partnera vysní, ještě než ho potkají, a pak jsou obvykle dvě skupiny, jedna odmítá muže protože se jejímu ideálu nepodobá a druhá si do vysněného partnera napasuje každého troubu, který projeví zájem, a pak je zklamaná,“ začal naši debatu nad vznikajícím článkem Jarda. No, nemyslete si, že jsem neměla chuť ho umravnit, ale bohužel, na tom co říká je mnoho pravdy, alespoň podle vztahových koučů a psychologů. Jsme v době, kdy hlavním nástrojem komunikace jsou sociální sítě a internet vůbec. Dřív si ženy snily nad knihami, ale tak nějak tušily, že ten úžasný pan Darcy z románu Jane Austenové, bude jen sen. Dnes je ale realita zkreslená na každém kroku, jsou nám předkládány fotky krasavců (po retuši), čteme srdcebolné citáty, se kterými se tak ztotožňujeme, ale ve skutečnosti je nepíše ten rozervaný hrdina, prezentovaný na sociální síti falešnou fotkou, ale jeho sestra… Každopádně ženy mají tendenci snít a poddávat se emocím, a je to tak správně, ale pravidlem číslo jedna, při hledání muže by asi mělo být: Neplánujte, nevymýšlejte si pana Ideálního. Řekněte si, co od partnera opravdu nechcete a za to nejděte, ale ostatnímu nechte volný průběh.

Strach vám podráží nohy

Nešťastný výběr vztahů má v mnoha případech na vědomí strach. „Víte, doba je těžká, média na nás sypou, jak je těžké najít partnera, že ubývá šťastných dvojic a single lidí je víc a víc a prý to bude horší. Takže běžná žena po třicítce, pokud nežije ve vztahu dostane strach a je ochotná ke kompromisům neuvěřitelných rozměrů. Často, když se pak po letech otočí zpět, sama se diví, k čemu všemu byla svolná. Ze strachu si namluvíte, že i tříhlavý drak je sexy partner pro vás…“ říká známá vztahová koučka Natalie Holmes. Na této teorii rozhodně něco je, jenže, jak se zbavit strachu, když léta běží a my jsme samy, bez dětí a touha po hezkém rodinném životě se rozplývá? „Vím, že to zní možná banálně, ale zbavte se strachu jakkoli, protože pokud má pro vás osud naplánovaný single život, prostě to tak je. Podle mě ale ve skutečnosti takový život potká jen hrstku lidí. Hoďte starosti za hlavu, mějte se ráda, užívejte si života a on přijde,“ píše Holmes. Je pravda, že tyhle rady znějí hezky, ale hůře se plní. Pokud budu ale brát příklady ze svého života, musím říct, že kamarádky, které si v určité chvíli uvědomily, že honba za ideálem, nebo jeho umělé vytváření jsou na nic, jsou dnes v pohodě – některé zadané, některé ne. Ovšem ty, které se nechaly životem zastrašit a sáhly po prvním dostupném muži, moc spokojené nejsou – většinou. Takže pravidlem číslo dvě by mohlo být: Nenechte se životem zastrašit a plujte si ve svém tempu. Užívejte si každé drobnosti běžného dne a láska přijde sama, skoro vždycky.

Nenáviděná sebeláska

„Byla jsem na skleničce s Honzou, víš jak dlouho doufám, že navážeme na ten líbací večer před časem. Upřímně bylo to celé divné, já se překonávala, on byl fajn, ale žádná snaha. Po třetí skleničce mi to začalo být jedno, nebyla jsem opilá, ale v náladě a uvědomila jsem si, že na něj prostě kašlu, vypadám hezky, jsem vtipná a pořád na něco čekat nebudu. Jak mi to došlo, chvilku jsem přemýšlela, jestli jsem to snad neřekla nahlas, nálada se změnila, on se změnil, když jsme šli z vinárny, doprovodil mě domů a líbali jsme se snad hodinu,“ líčila mi nedávno kamarádka Katka. A takhle je to podle mého s tou sebeláskou. Nejde „jen“ o to, mít se ráda, samozřejmě je moc důležité cítit se ve své kůži dobře, ale také to jak se cítíme vyzařujeme ven, v tomto případě na možného partnera. Když tedy Katka hltala každé jeho slovo a chovala se nepřirozeně, byla to pro něj nuda, a já ho celkem chápu, jakmile se ale vrátila do svého „starého já“, které se mu asi na začátku moc líbilo, atmosféra se změnila. „Ale jo, Terezo, to máš recht. Nejhorší je, když se holka na rande pořád omlouvá, jedna mi dokonce vyprávěla, jak musí zhubnout, že je teď sama sobě odporná. Přitom měla hezkou postavu, ale dost mě to otrávilo, jsem si představil, tohle řešit každý den doma,“ hodnotil situaci Jarda. No a já myslím, že třetí a poslední pravidlo je jasné: Pokud se cítíte ve své kůži špatně, jak by vás mohl milovat někdo jiný? Tak tedy vykašlete se na lovení ideálu, zkrášlujte se, rozmazlujte se, udělejte cokoli, abyste se cítily samy se sebou hezky. A pak už to půjde samo…

Na závěr…

Zdají se vám tři pravidla na sbalení muže málo? Moje babička vždycky říkala, že v jednoduchosti je krása a myslím, že to v životě platí beze zbytku. Představte si a určitě jste to, milé dámy, v životě zažily, hezká nebo třeba jen milá, žena, která má svůj osobitý humor a názory a zjevně má ráda svůj život – většinou má po boku pohodového sympaťáka nebo kolem sebe dostatek mužů, kteří ji mají rádi a cítí se s ní dobře. A co ji dělá přitažlivou? Určitě to, že neřeší každou „kravinu“ a nechává život v pohodě plynout, nemá strach, že když řekne svůj názor nebo někomu něco vytkne, přijde o své blízké a věřím, že se má i ráda. Samozřejmě, že jí vadí, že má… doplňte samy, ale protože ví, že nikdo není dokonalý, je s tím smířená. Takže situace mezi muži a ženami není ideální, partner se hledá hůř než před dvaceti lety, sociální sítě nejsou obvykle dobrým pomocníkem, a muži jsou jiní, než chlapáci v dobách našich babiček, ale… já věřím, že šance na lásku tady pořád je.

 

Foto: depositphotos.com/SashaKhalabuzar

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.