Rok 2021 je bohatý na astronomické jevy. Od března do května jsme mohli na obloze pozorovat pozoruhodné úplňky a zahanbit se nenechá ani ten červnový. Říká se mu jahodový, bude ve znamení Kozoroha a co přinese?

Zářivý měsíc, který se vyhoupne na oblohu ve čtvrtek 24. června, je označován za superúplněk, a také dostal přízvisko jahodový. Název však nezískal podle odstínu červené, jak by se mohlo zprvu zdát. Označení „jahodový“ má mnohem praktičtější základ a souvisí s chutným letním ovocem. Červnový úplněk totiž pojmenovali původní obyvatelé Ameriky, konkrétně indiánské etnikum Algonkinové, kteří v tu dobu sklízeli lesní jahody.

Noc ze čtvrtka na pátek je nejkratší úplňkovou nocí letošního roku a vrchol měsíční fáze nastane ve 20:39 hodin. Úplněk bude o něco světlejší než je zvykem, a proč je tak „super“?

Termín superúplněk definoval v roce 1979 astrolog Richard Nolle a zjednodušeně řečeno jde o jev, kdy se Měsíc přiblíží k Zemi na vzdálenost menší nebo rovnou 90% jeho nejmenší vzdálenosti od naší planety. Pro pozorovatele vypadá asi dvakrát větší než je běžné. 

Úplňkové trable

Když se na obloze objeví zářivá kulatá koule, mnozí pociťují neklid. V tuto dobu se mohou bouřit emoce a někteří lidé také špatně spí. Úplněk ve znamení Kozoroha ovlivňuje také kosti, klouby, kůži a vlasy, proto je vhodné vyvarovat se zbytečné fyzické námahy i případných operací pohybového aparátu.  

Plný měsíc však nemá na náš organismus jen negativní účinek. Například ten červnový přinese pozitiva hned třem znamením zvěrokruhu. Která to jsou?

Znamení, která bude úplněk inspirovat

Beran 

Tohle znamení, kterému vládne živel oheň, má silnou životní energii. Lidé narození v Beranu jsou průbojní, ambiciózní, ale často se kvůli tomu zapletou do sporů a hádek. Jahodový úplněk jim dopřeje zklidnění a posílí jejich vztah k sobě samým. Občas je třeba, aby si člověk odpustil vlastní chyby a díval se na svou osobu přátelštěji.

Blíženci  

Lidé narození v tomto vzdušném znamení jsou hodně vnímaví, mají přizpůsobivou povahu a jsou intelektuálně na výši. Žijí aktivně a červnový úplněk v nich probudí kreativní stránku a otevře otázky jakým směrem by měl život dále směřovat. Nyní nastává pravý čas překonávat překážky, které člověka v narození Blíženců už dlouho trápí.

Rak

Znamení Raka dominuje živel voda. Lidé v Raku jsou emocionálně založení, to ale neznamená, že nedokáží i logicky uvažovat.  City jsou pro tyto osoby velmi důležité a občas se jimi nechají zavalit až převálcovat. To však nebude případ pro tento měsíc, kdy se emoce zklidní a budou fungovat jako motivovace k další činnosti. Raci se budou cítit vyrovnaně a odpočatě.