Na lyže do Krkonoš nebo Jeseníků? Proč ne, ale není to už nuda? I Rakousko našinec zažil mnohokrát. Záruka sněhu, propojené skiareály s množstvím skvěle upravených sjezdovek, to je zimní dovolená v Itálii. „Jsou tu jak větší střediska, která nabízejí skvělé podmínky pro náročné lyžaře, tak i menší areály pro rodiny s dětmi. Navíc potěší dobré ceny, výborná kuchyně a slunečnější počasí než třeba v Rakousku,“ shrnuje hlavní plusy italské zimy Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz.

Snad jedinou nevýhodou je delší cesta. Na víkendovou nebo jednodenní lyžovačku to prostě není. I tak v oblíbených letoviscích Val di Sole, oblasti kolem Sella Rondy, Val di Fiemme nebo Livigna je stále častěji slyšet čeština. „Zájem roste i o menší rodinná střediska, jako jsou např. Aprica, Civetta nebo Bormio,“ uvádí Sedlmajerová.

Pro dovolenou v konkrétním termínu, například na Vánoce nebo na Silvestra, popř. na období jarních prázdnin, se vyplatí rezervovat zájezd včas. Totéž platí v případě, když se společně hodlá do Itálie vydat větší skupina lyžařů. Kdy tedy nakupovat? Ideálně hned teď. „Určitě v takovém případě doporučujeme včasný nákup. Ubytovací kapacity u sjezdovek jsou často velmi brzo obsazené a v last minute výprodejích zůstávají hotely, kde je potřeba počítat s každodenním dojížděním na sjezdovky autem nebo skibusem,“ radí ředitelka portálu Dovolena.cz.

Ubytování v italských alpách se vyplatí objednat přes cestovní kancelář. Tento způsob zahrnuje řadu výhod: například u vybraných zájezdů je zahrnutý v ceně zájezdu zvýhodněný skipas. „Cestovní kanceláře navíc mají s majiteli hotelů dohodnuty zajímavé množstevní slevy. V minulém roce byla oblíbená akce, kdy cestovní kancelář nabízela k zájezdům rakouskou dálniční známku zdarma. Tyto nabídky jsou ale časově omezené,“ doplňuje Sedlmajerová.

Vzhledem ke vzdálenosti řada lyžařů pro cestu na zimní dovolenou na horách volí autobusovou dopravu. Nemusí se pak stresovat z řízení v zimním počasí nebo překonávání horských průsmyků.

Autem či autobusem, Čechů v italských letoviscích každým rokem přibývá. Dovolená na horách v Itálii či Rakousku je často cenově srovnatelná s dovolenou na horách v ČR. Ale nabídka sjezdovek a jiného „apré-ski“ vyžití je v Alpách mnohonásobně větší. „Navíc třeba v ledovcových oblastech jako je Paso Tonale mají lidé jistotu, že si zalyžují i pokud na zimní dovolenou míří až později, kdy v ČR už propuká jaro,“ doplňuje ředitelka portálu Dovolena.cz.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.