Intuice, cosi v nás, co nám někde v pozadí našeptává často něco úplně jiného než náš rozum. Přitom je to to, co nás v životě vede správnou cestou k našemu naplnění a spokojenosti. Jde o tušení, které tak dobře známe, a přitom mu tak málo nasloucháme.

Intuice pochází z latinského slova intuitum, což znamená doslova „vhled“. Jde o názor nebo rozhodnutí, které není podloženo vědomým uvažováním, a přestože bývá provázeno pocitem jistoty nebo jasnosti, tak není podloženo žádnými zřetelnými důvody. Většinou je během života přehlušena společenskými zvyklostmi, co se smí, a co naopak ne. Pak v nás samotných vznikne nesoulad a my díky tomu intuici nevnímáme. Nejlépe rozvinutou intuici mají kreativní a tvořiví lidé, ti ji vědomě a přirozeně posilují a rozvíjejí. My ostatní to umíme také, jen je třeba si to připomenout.

Buďte sami se sebou

Intuici budete vnímat jen tehdy, budete-li sami se sebou. Nejlépe k tomu dojdete, když začnete trávit čas o samotě. Zajděte do lesa, do přírody, kde je klid a nic vás neruší. Samota umí divy, posiluje tvořivost, klid v nás a tudíž umí probouzet naši intuici. Zkuste v klidu zaměřit svoji pozornost na to, co v životě nejvíce v tu chvíli hledáte. Uvidíte sami, že vám určitě něco do hlavy přiskočí. A od toho se mohou pak odvíjet vaše další nápady a plány.

Tvořte a vyrábějte

Tvořte. Nejlépe intuitivně, co vás zrovna napadne. Zaměřte se s klidnou myslí na to, co by vás v tu chvíli naplňovalo a rozvíjejte to. Ať už je to kresba nebo vyrábění šperků, háčkování, šití, kreativní vaření, cokoli, co vám v tu chvíli přináší radost. Hlavně to praktikujte co nejčastěji, opravdu to pomáhá. Mysl bude klidnější, vy budete šťastnější a hlavně pozornější vůči vaší intuici.

Posilujte všímavost

Zkuste meditovat. Meditace je skvělý způsob, jak se na vlastní intuici napojit. Meditací se máte možnost naladit na svůj vnitřní hlas, dozvíte se tak nejlépe vše o sobě samotných, a tím můžete učinit rozhodnutí, za kterým si budete stát s naprosto čistým svědomím. Cvičte pravidelně jógu nebo tai-či. Tyto východní techniky mají na naši mysl opravdu blahodárný účinek.

A z vlastní zkušenosti?

Už jako malá holka jsem si uvědomovala, že vždy, když jsem něco cítila a dle toho se rozhodla, bylo to správně. Jenže postupem času, vlivu školy a lidí kolem mě, jsem se začala spíše všemu přizpůsobovat, na intuici jsem téměř zapomněla. Nebýt pak v mém životě jógy, meditací a zklidnění mysli – i častým chozením do lesa a přírody – nebyla bych schopna svoji intuici znovu následovat. V dnešní hektické době jsme příliš přetíženi podněty okolí a mysl je unavená. Proto je důležité, si spousty věcí, které nás v životě negativně ovlivňují nevšímat a soustředit se opravdu jen na to, co nás v životě naplňuje. Sama jsem si několikrát – opět díky práci s myslí – ověřila, že nás intuice vede dobře. Nejen v našem zaměstnání, studiu, ale i výběru partnera a všeho dalšího, co děláme. To jsem pak naplno pochopila po hluboké meditaci a tudíž absolutním zklidnění mysli. Při semináři Intuitive Connection, který jsem absolvovala, a kde jsme dostali za úkol nahlédnout na člena z rodiny našeho kolegy, o kterém jsme nic nevěděli, jsem ale vše vycítila. Takže tady opravdu platí to, že intuice je pro nás důležitá a užitečná. Když ji budeme dobře naslouchat, můžeme být v životě velmi šťastní nebo alespoň šťastnější…

Foto: depositphotos/AllaSerebrina

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.