Blíží se nám období prázdnin a každý, kdo má děti, přemýšlí jak jim nejlépe naplnit volný čas. Aby nám děti moc nezvlčily či nezlenivěly v období, kdy je nehlídají babičky nebo nejsou někde na táboře, máme pár tipů na výlet za poznáním i za zábavou.

Během letních měsíců nabízí zajímavé programy pro děti i dospělé například zámek Kačina. Návštěvníky čekají například prohlídky v dobových kostýmech, divadelní představení pro děti a jiné speciální programy.

Zámek Kačina

Zámek, zvaný dříve také Husa, se nachází na Kutnohorsku. Patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v České republice. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, poznat každodenní život jednotlivých členů rodiny.

Velkolepá zámecká budova na půdorysu otevřené podkovy se nachází na rozsáhlém prostranství parku, který navrhl roku 1789 vídeňský botanik Nikolaus Joseph von Jacquin ve volné krajině při obci Sv. Mikuláš. V interiéru zámku se nachází Muzeum českého venkova založené již roku 1891, jež spadá pod správu Národního zemědělského muzea. Dále je zde knihovna rodu Chotků čítající na 40 tisíc svazků z doby od 16. do 19. století, zámecké divadlo, lékárna a skleník. Výstavba probíhala v letech 1802 – 1822 podle plánů drážďanského architekta Ch. F. Schurichta.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů tak, aby prohlídku zvládly i malé děti.

Prohlídkové okruhy:

První okruh – Hospodářské zázemí zámku a zámecká konírna – vinný a ovocný sklep, ledárna, dřevník, prádelna a žehlírna, kuchyně, pokojík pro služku, spíž, nově zrekonstruovaná konírna se zvuky a animací.

Druhý okruh – Zámecké interiéry aneb Chotkové a jejich panství Nové Dvory – dějiny rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory, životní styl šlechty v 19. a 20. století, třináct empírových komnat.

Třetí okruh – Chotkovská knihovna, lékárna, divadlo, galerie, skleník – nejkrásnější empírová knihovna v Čechách, venkov ve výtvarném umění, cesta k léku, zámecká oranžerie, zahrada léčivých rostlin, zeleninová zahrádka.

Objevte tajemství kačinského parku

Zámek Kačina je zakomponován do rozsáhlého anglického parku, který byl vysazen již roku 1789 podle návrhů vídeňského architekta a botanika F. N. Jacquina.

Zážitkové turistické aktivity jako například Otevřete 13. komnatu, pohádky pro děti, večerní prohlídky… se konají průběžně od června. Netradiční interaktivní prohlídku s tajemnou postavou, určenou pro děti i dospělé v rámci projektu „Otevřete 13. komnatu“, nazvanou „ Za duchem hraběte Rudolfa na zámek Kačina“  můžete zažít v červenci a srpnu vždy v pátek, sobotu a neděli.

Plánujete svatbu? Zámek Kačina je nádherné místo, které nabízí mnoho romantických míst v interiéru i exteriéru, kde můžete uskutečnit váš svatební obřad.

Kam v okolí?

Věděli jste, že v Kutné Hoře byla jedna z nejlepších čokoládoven v Evropě? A že si na jejích výrobcích pochutnávaly nejen statisíce dětí po celém světě, ale i švédská královna či T. G. Masaryk? Jedná se o továrnu na cukrovinky Koukol a Michera, která vyráběla cukrovinky pod značkou Lidka už od roku 1918. V místním Muzeu čokolády naleznete jedinečnou expozici věnovanou dějinám kutnohorské čokoládovny Koukol & Michera, která patřila před druhou světovou válkou k těm nejlepším na světě! Uvidíte téměř sto let staré čokoládové figurky, nesnědené čokolády a mnoho jiných zajímavých exponátů. Součástí expozice je i prodejna čokolády, kde můžete ochutnat i zakoupit ty nejlepší čokolády nejen z české manufaktury, ale i z celého světa. Ty pro vás osobně ochutnali a s velkou péčí vybrali provozovatele muzea.

Autor: Darina Zumrová

Foto:profimedia

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.