Bolavé nohy trápí většinu z nás a v zimě se obtíže často zhoršují. Máme pro vás několik tipů, jak nohy hýčkat rychle a za pár korun. V létě vám to vrátí svou krásou v sandálcích.

Bolesti, otlaky, nadměrná suchost kůže nohou trápí mnoho žen, ale protože zrovna tahle část není v zimě moc vidět, často jejich péči zanedbáváme. Přitom stačí  hodinka týdně, možná i méně a nohy budou jako v bavlnce.

Dopřejte jim lázeň. V zimě jsou nohy “nacpané” v pevných botách, ze kterých se obvykle dostanou až večer. Dopřejte si po návratu z práce malý rituál, ke kterému potřebujete malý lavor, trochu oleje, stačí kuchyňský olivový, nebo sůl – třeba himalájskou, kterou využijete i v kuchyni, teplou vodu a případně oblíbený esenciální olej. Až se vrátíte domů, napusťte do lavorku vodu, přidejte lžíci oleje, třeba s příměsí tří kapek esenciálního oleje, a naložte nohy do vody. Olej můžete střídat se solí, také polévková lžíce na níž nakapete tři kapky esenciálního oleje. Sůl je dobrá himalajská, nebo bylinná či bázická. Když budete tenhle malý rituál na deset minut, provádět aspoň třikrát denně nohy budou jako v nebi.

Nepodceňujte peeling. Během výše zmíněné lázně, ale klidně i ve vaně nebo sprše, dopřejte nožkám rychlý peeling. Ten můžete koupit v obchodě, nebo si ho jednoduše vyrobit z třtinového cukru, trochy olivového oleje, případně i medu. Všechny přísady smícháte a nohy jimi “opilujete” jako klasickým peelingem z obchodu. Tahle procedura odstraní suchou kůži, odumřelé buňky a pokožka bude hebká jako hedvábí.

Jednou týdně malá masáž. Nebojte se, nemusíte nikam chodit, stačí jednou týdně, třeba po koupeli nohou, nebo “jen tak” před spaním,vzít hutnější krém, olej, nebo případně obojí smíchat dohromady, a provést malou automasáž. Vždy si vezměte plosku nohy do obou rukou, nejprve nohu nakrémujte a pak plosku pomalu promačkejte palci. Poté krouživým pohybem palci celou nohu jemně promasírujte, promačkejte každý prst a ještě celou dlaní prákrát přejeďte přes nárty. A je hotovo a můžete přejít k druhé noze.

Několik doporučení na závěr. V zimě, kdy se nohy tlačí v pevných botách je dobré mít nehty ostříhané. Pokud se nohy nadměrně potí, zkuste si místo oleje či soli dát do lázně sušenou levanduli – nejprve uvařte vodu, asi v tří decovém hrnku pak nechte levanduli dvacet minut vylouhovat, zceďte a nalijte do lavoru, pak dolijte vodou, aby lázeň byla teplá. Jestli je pokožka na nohou nadměrně vysušená, zkuste olejové zábaly, neprve nohy hustě natřete olejem – třeba sezamovým či mandlovým – pak na ně nasaďte igelitové pytlíky a nechte půl hodinky působit.

 

Foto: Profimedia

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.