Batman, automobilový závodník, sériový vrah, agent FBI i vyhublý mechanik. Všichni mají společné jedno – ztvárnil je hvězdný anglický herec Christian Bale. Letos tento charismatický herec, který pro roli udělá téměř všechno, letos oslaví 46. narozeniny.

Christian Charles Philip Bale se narodil 30. ledna roku 1974 ve waleském městě Haverfordwest do rodiny vyhledavače talentů a cirkusačky, která vystupovala v převleku klauna.  Kromě Christiana měli David Bale a Jennifer James ještě tři dcery.

Christian začal s herectvím už jako dítě, kdy vystoupil v několika reklamách. Jeho hereckým debutem byla role v televizním filmu Anastázie. Díky tomuto snímku si ho všiml i slavný režisér Steven Spielberg, který třináctiletého Christina obsadil do hlavní role válečného filmu Říše slunce.  Jeho sláva začala stoupat a nabídky na role se chlapci jen hrnuly a je tomu tak i dodnes.

Sázka na jistotu

Režiséři vědí, že s Balem nešlápnout vedle, protože má nejen výjimečný talent, ale pro roli dokáže udělat skoro cokoliv.  Například pro roli ve filmu Equilibrium se rozhodl naučit bojové umění, kvůli postavě Trevora Reznika ve filmu Mechanik zase zhubl neuvěřitelných 28 kilogramů.

Herec se dostal do hledáčku režiséra Christiana Nolana, který zrovna připravoval nový snímek o Batmanovi.  A tak se Bale musel postavit nové výzvě. Ze zkostnatělého Trevora se za několik měsíců proměnil v namakaného chlapa, který chce ochránit město Gotham.

Takovýchto jojo efektů následovalo ještě několik. Bale se však rozhodl, že už s těmito extrémními proměnami končí.

Co se kariéry týče, nemůže si Velšan na nic sledovat, za několik let má za sebou pěknou řádku velmi úspěšných filmů, které mu vynesly Oscara, Zlatý globus a další. Stejně jako v profesním životě se mu daří i v soukromí.

Ačkoliv je to v Hollywoodu rarita, Christian Bale žije již dvacet let ve šťastném manželství s bývalou modelkou Sibi Blazicovou, se kterou má dceru Emmeline a syna Josepha. „Jsem absolutně pyšný na svoji rodinu. Nikdy jsem si neplánoval, že se ožením. Všichni kolem mě byli rozvedení, takže jsem neměl o manželství příliš valné mínění. Pak jsem potkal Sibi a najednou to vypadalo jako fantastický nápad,“ řekl herec v rozhovoru pro Easy Living magazine.

  • „Mám strach, že budu nudný.“
  • „Nemyslím si, že jsem jako kterákoli postava, kterou jsem hrál – všichni jsou opravdu daleko od toho, kým jsem.“
  • „Myslím, že přílišná snaha být sexy je to nejhorší na světě, co může žena udělat.“
  • „Jedinou věcí, kterou jsem posedlý, je spánek a ve skutečnosti je to víc než posedlost, je to potěšení.“
  • „Nikdy nechci mít pocit, že hraju na jistotu.“

Foto: ČTK/APInvision/Jordan Strauss