Jméno mu matka vybrala podle Heatcliffa, hlavní postavy slavného románu Emily Bronteövé Na Větrné hůrce. A stejně jako knižní hrdina, i Ledger byl spíše introvert s bohatým, trochu temným vnitřním světem. Srdce talentovaného herce bilo pouhých 28 let.

Australský herec, který se narodil 4. dubna 1979 v australském Perthu, odmalička sportoval. Od 11 let se aktivně věnoval hokeji a chvilku to dokonce vypadalo na slibnou kariéru. Stejně tak ho ale upoutalo herectví, do jehož světa ho zasvětila sestra Kathy.

Hokej nebo divadlo?

Ledger studoval na prestižní soukromé škole Guildford Grammar a po výuce mu na koníčky příliš času nezbývalo. Musel se rozhodnout, který upřednostní a vyhrálo herectví. V sedmnácti letech úspěšně zvládl potřebné zkoušky a získal diplom. Ledger opustil školu a začal se naplno věnovat dramatickému umění. Byl to docela odvážný krok, protože s herectvím neměl žádné velké zkušenosti. Debutoval sice už ve třinácti letech, drobnou rolí klauna ve filmu Clowns Around, ale kromě školních her, byly jeho zkušenosti omezené.

Vzestup a pád

Po pár rolích v australských filmech, se rozhodl přesídlit kvůli kariéře do Ameriky. V roce 1999 upoutal rolí rebela Patricka, v teenagerovském filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím. O rok později účinkoval ve velkofilmu Patriot a následovaly další snímky; za všechny Příběh rytíře, Kletba bratří Grimmů či Casanova. Za roli homosexuálního kovboje ve filmu Zkrocená hora získal nominaci na Zlatý globus i Oscara. Povedlo se mu to ještě jednou, kdy filmová kritika i diváci ocenili jeho výkon v roli Jokera, ve snímku Temný rytíř. Nominace na filmové ceny tentokrát dokázal proměnit, bohužel už ale in memoriam.

Poslední roky hercova života nebyly snadné. Zejména natáčení filmu Temný rytíř, kde Ledger ztvárnil padoucha a psychicky narušeného Jokera, mu dalo zabrat nejen po fyzické, ale hlavně po psychické stránce. Začal trpět těžkou poruchou spánku, která vedla k dalším problémům, zdravotním potížím i fyzické vyčerpanosti. Spekulovalo se také o užívání drog, které údajně stálo v roce 2007 za rozpadem jeho vztahu s partnerkou a matkou jeho dcery Matildy, herečkou Michelle Williams.

Smrt Heatha Ledgera byla pro mnohé jeho kolegy, ale i pro většinu fanoušků šok. Hercovo bezvládné tělo nalezla v jeho bytě v SoHo poblíž Manhattanu, hospodyně Teresa Solomon, spolu s jeho osobní masérkou Dianou Wolozin. Smrt Ledgera byla po pitvě označena za nešťastnou náhodu, kterou zapříčila intoxikace organismu v důsledku kombinování léků na spaní a antidepresiv. Ledgerova bývalá partnerka Williamsová později uvedla, že Heath měl neustále hlavu plnou myšlenek a nedokázal vypnout. Jeho mysl prý skoro neustále jela na plné obrátky a on nezvládal relaxovat a později ani spát. Nedostatek odpočinku si vybral svou daň v podobě totální vyčerpanosti a vzniku deprese.

Odkaz

Fanoušci na talentovaného herce, tanečníka, režiséra hudebních klipů a lamače dívčích srdcí nezapomněli a výročí jeho úmrtí si každoročně připomínají na sociálních sítích. Na jeho počest iniciovali australští herečtí kolegové vznik stipendia, které má pomoci v rozjezdu kariéry mladým australským hercům, žijícím v Americe. Ledgerův otec na toto stipendium pravidelně každoročně přispívá.

Foto: ČTK/ABACA/Petit Francis