Oslava Halloweenu už není výsadou anglosaských zemí, kde má tato sváteční tradice historické kořeny. Ujala se v posledních letech i v českém prostředí zejména mezi dětmi a mladými lidmi. Tento svátek má kouzlo především pro menší děti, které rády vyřezávají dýně a chystají strašidelnou výzdobu, zatímco dospělí holdují spíše večírkům v převlecích. Přemýšlíte, jak letos tento novodobý svátek pojmete? Přijeďte s celou rodinou do Dětenic, kde na 31. října a 1. listopadu chystají strašidelný program ve středověkém duchu.

Halloween se tradičně ve většině anglicky mluvících zemích slaví 31. října. Předobrazem Halloweenu tak, jak ho známe dnes, jsou oslavy křesťanského svátku Všech svatých v Irsku, anglicky All Hallows‘ Eve“, který byl do Irska přenesen z Říma. Děti se oblékají do po domácku vyrobených strašidelných kostýmů, putují od domu k domu a s říkankou „Trick or Treat“ žadoní o sladkosti. Pokud dobroty strašidelným koledníkům odepřete, zpravidla provedou nějakou lumpárnu.

Často je to pomalovaný automobil, dveře pomazané zubní pastou či toaletní papír zdobící větve stromů na zahradě. Tyto zvyky se pěstují hlavně v Americe a Británii, kde jsou oslavy tradičně spjaty s posezením u ohniště, domovy oděnými do tradiční oranžové a černé a večer samozřejmě divokými večírky s přáteli v těch nejpodivnějších ustrojeních. Halloween po česku se neobejde bez vydlabávání dýní, vyřezávání strašidelných obličejů a výrobu kreativních kostýmů nejrůznějších živých mrtvých.

Halloween v Dětenicích. Přijeďte se bát i smát

Na populární svátek s hororovou atmosférou se chystají v malé obci Dětenice na Mladoboleslavsku, která proslula otevřením historicky první středověké krčmy u nás. Jediným krokem přes práh této krčmy se přenesete z 21. století do středověku a se zatajeným dechem budete vnímat energii, která sálá z klenutých stropů a starých kamenných zdí.

Na dřevěných lavicích u kamenného stolu zapomenete za svitu plápolajících loučí na starosti všedních dní a splynete s dobovou atmosférou. Tu ještě umocňují středověké písně a hlučná obsluha, která pro jadrné slovo nejde daleko.

„Připravili jsme halloweenský program. Bude se konat ve čtvrtek 31. října i v pátek 1. listopadu vždy od 19 hodin. A pokud dorazíte v halloweenském kostýmu, máte vstup zdarma! Přidejte se k nám a zažijte neopakovatelný rej ježibab, ježidědků, oživlých zombíků a krvelačných jeptišek,“ zve všechny rodiny s dětmi i dospělé Aneta Ondráčková, manažerka Zámeckého resortu Dětenice.

A co by to bylo za Halloween bez dýní? „Pro tuto příležitostech jsme si nachystali speciální menu – dýňovou polévku s chilli, jehněčí kolínko s batátovo-bramborovým pyré a dýňový koláč. Pokud zrovna dýním neholdujete, stačí jen vyzvat hostinského a dát si zdejší specialitu – maso pečené na otevřeném ohni,“ doplňuje Aneta Ondráčková.

A pokud vezmete s sebou i vaše ratolesti, můžete se zdržet až do soboty a pokračovat ve strašidelném programu. Každou listopadovou sobotu totiž místním barokním zámkem provází zombík či oživlá hraběnka z 18. století. Prohlídky se konají od 10 do 17 hodin.

foto: shutterstock.com