Hollywoodská legenda Greta Garbo se musela na filmové výsluní tvrdě propracovat. Ve snímcích diváky okouzlovala svým silným charismatem a tajemně posmutnělým výrazem, který se každému vryl do paměti. Její krása byla tak výjimečná, že se zapsala do Guinessovy knihy rekordů, kde figuruje jako nejkrásnější žena na světě.  Letos by tato švédská herečka oslavila 114. narozeniny.

Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson se narodila v září 1905 do chudé švédské rodiny, která žila ve Stockholmu.  Její otec byl dělníkem a matka ženou v domácnosti.  Po smrti otce, se musela čtrnáctiletá dívka zapojit do pracovního procesu a finančně své rodině pomáhat.

Začala se živit jako prodavačka klobouků v obchodním domě, kde také působila jako fotomodelka pro novou kolekci.  Greta však toužila být herečkou. Přes focení se časem dostala do reklamy. Právě hraní v reklamách jí pomohlo ke studiu herectví.

Na škole se seznámila s režisérem němých filmů Mauritzem Stillerem. Když uviděl Gretu, zapsal si prý do svého deníku toto: „Taková tvář se ocitne před kamerou jednou za sto let!“. Nejen že mladé herečce vymyslel ikonický pseudonym „Garbo“, ale obsadil ji i do svého snímku Gösta Berling. Právě po premiéře toho filmu, pozval zakladatel studia MGM Louis B. Mayer Gretu i Stillera do Hollywoodu.

Ačkoliv neuměla Greta ani slovo anglicky, neodradilo ji to od cesty do Ameriky.  Hollywoodským filmařům se však dívka zdála „příliš tlustá“, a tak i ve Státech točila nejprve jen reklamy. Když už dostala roli ve filmu, hrála především bestie a potvory, což se Gretě nelíbilo. Rozhodla se pořádně zapracovat na svém vzhledu a tak se celou svou kariéru mučila různými dietami. Nakonec však dosáhla svého a stala se jednou z nejžádanějších hereček své doby. Ztvárnila například Matu Hari, královnu Kristinu či Annu Kareninu. Ženy i muži ji obdivovali.

Život v ústraní

Ve svém soukromém životě, ale Greta tak úspěšná nebyla. Ve dvacátých letech si měla brát herce Johna Gilberta, nakonec ze svatby sešlo a herečka nechala Johna před oltářem. Mezi její milence patřili například fotograf Cecil Beaton, spisovatel Erich Maria Remarque, milionář George Schlei či Aristoteles Onassis. Ve společnosti se ale mluvilo o její bisexualitě. Měla prý poměr s několika slavnými ženami – básnířka Mercedes de Acosta či herečka Lilyan Tashman. Mluvilo se i o vztahu mezi ní a Marlene Dietrich, ale šlo spíše o vymyšlenou zprávu. Pro Marlene byla Greta především sokyní na poli filmu.

Greta dosáhla všeho, po čem v mládí toužila a tak se rozhodla pověsit hraní na hřebík. V té době ji bylo pouhých 36 let. Ve svém rozhodnutí byla neoblomná, žádná nabídka ji nemohla přesvědčit o tom, aby se vrátila před kameru. Sbalila si kufry a odstěhovala se do New Yorku, kde si užívala života v ústraní. I když nebyla její herecká kariéra příliš dlouhá, získala v roce 1954 Oscara za celoživotní tvorbu.

Greta Garbo zemřela v roce 1990 bezdětná a sama.

  • „Vždycky jsem milovala inteligentní muže. A protože jen blázen by si chtěl vzít za manželku slavnou ženu, zůstala jsem svobodná.“
  • „Jsem naprosto bezcenná žena a žádný muž by pro mě neměl riskovat život.“
  • „Život by byl tak nádherný, kdybychom věděli, co s ním dělat.“
  • „Nemám strach z ničeho, jenom z toho, že budu znuděná.“
  • „Nejsem vždy upřímná. Žádný člověk na tomto světě nemůže být. “
  • „Proč byste se měli zajímat o ženu, jako jsem já? Jsem pořád nervózní, nemocná nebo smutná.“
  • „Sníh je jako široké moře. Člověk se v něm může ztratit a zapomenout na svět a na sebe.“
  • „Nerada mluvím s lidmi, protože se nedokážu uspokojivě vyjádřit. Neříkám věci, které mám na mysli.“
  • „Každý, kdo má na tváři neustálý úsměv, skrývá tuhost, která je téměř děsivá.“
  • „Jsem zmatená tisíci podivnými lidmi, kteří mi píší dopisy. Neznají mě. Proč to dělají? “

Foto: ČTKZUMAKEYSTONE-Pictures-USA