Garfield se poprvé objevil už v roce 1978, takže ano, letos 19. června mu bude už čtyřicet let! I když jeho počátky byly nejisté, rychle se stal jednou z nejpopulárnějších komiksových postav vůbec. Ale měl vážně namále – původně měl být totiž hlavním hrdinou Garfieldův pán Jon. Jenže tvůrci, Jimu Davisovi, bylo doporučeno, aby se víc soustředil na kocoura – a vyplatilo se. V roce 2013 vycházel Garfield najednou už zhruba v 2 580 novinách a časopisech a dostal se i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejrozšířenější komiksový strip.

Garfield slaví úspěchy i mimo komiks. Má za sebou dva animované seriály, dva celovečerní hrané filmy a tři počítačem animované snímky. A to nemluvíme o figurkách, tričkách, plakátech, nálepkách a obrázcích na všem možném. Garfield je prostě ikona. I u nás nezůstalo jen u jedné stripové řady. Kromě pravidelné série vycházely kupříkladu barevné vázané speciály či tematické výběry. Vycházel i komiks pro mladší čtenáře, inspirovaný Garfieldovým animovaným seriálem. A velmi úspěšné byly i „activity booky“ – knížky luštění a hádanek propojených Garfieldovými hláškami.

V Čechách začal vycházet Garfield už v roce 1997, a tudíž u nás vychází už přes dvacet let. Je to ten nejdéle vycházející komiks v této zemi… aspoň hned po Čtyřlístku. A tento rok v červnu vychází slavnostní padesáté číslo! K tomu se plánuje i základní změna – celá série, do té doby černobílá, začne vycházet v barvě.

Slavnostní 50. díl Garfieldových stripů mohou vyhrát tři soutěžící. Soutěžit můžete do neděle 15. července.

Nápovědu najdete zde.

Výherci:

T. Hamet
M. Schneidrová
L. Tomečková

 

Foto: Facebook/CREW – Nakladatelství s.r.o.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

1 komentář

Comments are closed.