Každá doba měla své krásky, po kterých muži šíleli a jež ženy obdivovaly. Jaké hvězdy minulého století si díky své přirozené ženskosti, sexappealu a charisma vysloužily označení sexsymbol?

30. léta – Platina a úzké obočí

Ženy měly tvary, nebyly to žádné vychrtliny až na výjimky. Aby svému obličeji dodaly silnější výraz, nechávaly si svá obočí vytrhávat do tenkých linek či si je dokreslovaly tužkou.  Krásky nosily navlněné kratší střihy vlasů s pěšinkou učesanou na bok. V Československu muži toužili například po Adině Mandlové či uhrančivé Lídě Baarové.  Světu vévodila Greta Garbo, která spolu s Marlene Dietrich holdovala pánskému stylu oblečení, v němž vypadaly sexy.  Nesmíme však opomenout ani platinové blondýnky Ginger Rogers a Jean Harlow, jejíž krásu obdivovala sama Marylin Monroe. Vlasy se nosily natočené s pěšinkou na stranu.

Marlene Dietrich. Foto: ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo/Scherl
Jean Harlow. Foto: ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo/Scherl

40. léta – Dokonalé křivky

Na vrcholu byla postava, které se říká „přesýpací hodiny.“ Vlnité vlasy byly stále v kurzu, ale jejich délka se začala lehce prodlužovat. Ikonou této doby byla například americká herečka Jane Russell, která se stala klasickou pin – up girl (dívkou z plakátu). Další kráskou 40.let byla rusovlasá Rita Hayworth. I její snímky nosili vojáci během války při sobě. Fotografie obou žen si oblíbili zejména vojáci za druhé světové války.

Jane Russell. Foto: ČTK/ZUMA/KEYSTONE

50. léta – Obdařená krása

Tomuto období jednoznačně kralovala Marylin Monroe. Její oblé boky a plná ňadra ji zajistily nekonečný obdiv mužů a žárlivost žen. Zatímco v Americe kralovala blonďatá diva, v Evropě se zraky mužů upíraly směrem k italské herečce Gině Lollobrigidě. Tato okatá kráska s vosím pasem a dokonalou tváří si dokonce vysloužila přezdívku Mona Lisa dvacátého století.

Gina Lollobrigida. Foto:ČTK/ZUMA/Keystone Pictures USA

60. léta – Sexy trio

Zatímco módní průmysl okouzlila krátkovlasá Twiggy s chlapeckou postavou, ve filmech se drželo na výsluní slavné trio – Bridget Bardot, Claudia Cardinal a Sophia Loren. Všechny tři měly něco společného a to smyslné rty, bujné poprsí, krásné dlouhé vlasy a temperament. Staly se sexuálními představami mnoha mužů a dodnes jsou považovány za jedny z nejkrásnějších žen světa.

Brigitte Bardot. Foto:ČTK/imago stock&people/imago stock&people

70. léta – Opálení a zářivý úsměv

Sedmdesátky daly křivkám vale. Ženy toužili po štíhlé vysportované postavě, zářivě bílému úsměvu, výrazných lícních kostech a opálení. Americkým vzorem byly tehdy herečky Farrah Fawcett a Raquel Welch. Vlasy se nosily vyfoukané do velkých loken.

Toto desetiletí však odstartovalo i éru pánských časopisů, díky kterým označení „Sexsymbol“ tak jak jsme o něm doposud psali, začal ztrácet na výjimečnosti. Sex byl všude a každá žena na obálce byla považována za sen mnoha mužů.

Farrah Fawcett. Foto:ČTK/PA/PA Images

80. léta – 90-60-90

Filmové krásky během osmdesátek vystrnadily z trůnu světové topmodelky. Časopisy byly plné dokonalých obličejů a těl s perfektními mírami. Ženy tak toužily po tom vypadat jako například Linda Evangelista, Cindy Crawford, či Naomi Campbell. Dlouhé nohy si však mnoho z nás přes noc nevyčaruje.

Německý módní návrhář Karl Lagerfeld a modelky (zleva) Američanka Cindy Crawford,Kanaďanka Linda Evangelista a Němka Claudia Schiffer. Foto:ČTK/AP

90. léta – Vychrtlost a plastiky

Do světa módy tehdy vstoupila vyhublá Britka Kate Moss, která svými propadlými tvářemi a jakýmsi „zanedbaným“ stylem inspirovala mnoho návrhářů a mladých dívek. Díky ní vznikl styl, kterému se říká “heroin chic”. Co se týče televizních hvězd, mnoho mužů a chlapců přitáhl k obrazovkám seriál Pobřežní hlídka, ve kterém v mrňavých červených plavečkách pobíhala Pamela Anderson. Kalendáře a fotky sexbomby s umělým poprsím zdobily nejeden klučičí pokoj či pánskou skříňku.  

Pamela Andersonová. Foto:ČTK/AP/Frehm Ron

Nultá léta – Všehochuť

V dnešním jednadvacátém století by si vybral každý. Showbyznys nabízí herečky jak plnějších tvarů, tak velmi hubených, od blondýnek, přes zrzky až po tmavovlásky. Ačkoliv se stále ženy trápí různými dietami a přílišným cvičením, některé hvězdy proti extrémní vyhublosti bojují a učí ženy mít se rády takové, jaké jsou.

Foto:ČTK/AP/Lionel Cironneau