Mnoho lidí si myslí, že se svými pravidelnými příjmy nemůže vyjít. Jenže realita ukazuje něco jiného. Velkou slabinou v hospodaření domácností je totiž nedostatečná finanční gramotnost. Proto jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak chytře hospodařit.

Měsíční rozpočet jako základ

Úplně první věcí, kterou byste si měli udělat, je měsíční rozpočet. Plán příjmů a výdajů je jedinou možností, jak mít hospodaření pod kontrolou. Při sestavování rozpočtu se držte následujících pravidel:

  • snažte se co nejvíce přiblížit plánované realitě
  • s nejistými příjmy raději nepočítejte
  • buďte zodpovědní
  • rozpočet by neměl být minusový
  • vždy je dobré si nechat rezervu na nečekané výdaje

Peníze mějte pod kontrolou

Když máte hotový rozpočet, je potřeba ho dodržet. Jenže to nemusí být vždy snadné. Z toho důvodu je vhodné mít v peněžence pouze adekvátní částku na aktuálně plánované výdaje. Další pomocí je obálková metoda. Když dostanete výplatu, tak si peníze rozdělíte do nadepsaných obálek podle jednotlivých výdajů. Tím snížíte riziko, že je utratíte za něco jiného.

Zpětná kontrola

Po uplynutí každého měsíce je potřeba udělat kontrolu toho, jak jste splnili plán. K tomu vám pomůže, když si budete průběžně zapisovat, za co jste platili. Nezapomeňte si poznamenat i příjmy. Samotná kontrola je důležitá i proto, že vám pomůže zpřesnit rozpočet na další měsíce.

Optimalizace výdajů

Přibližně po 3 – 4 měsících přijde čas na optimalizaci výdajů. Na základě vyhodnocení rozpočtů a skutečnosti byste měli být schopni usoudit, které výdaje jsou nezbytné a kde se dá ještě více ušetřit. Často dojdete k poznání, že někde utrácíte za zbytečnosti a jinde platíte spíše ze setrvačnosti. Typickým výdajem, který se platí ze setrvačnosti, jsou vysoké paušály za telefony, internet nebo energie. Zde má mnoho lidí uzavřené smlouvy podle starých podmínek. K úspoře peněz si stačí vybrat výhodnější službu a poskytovatele.

Stále nevycházíte? Dočasně může pomoci půjčka

V opravdové nouzi vám může pomoci rychlá půjčka online. Na tomto místě je ale nutné si uvědomit, že ani nejlevnější bankovní půjčka není trvalým řešením. Každý dluh se totiž musí splatit! Proto o půjčku žádejte jen ve výjimečné situaci. Navíc si musíte být jisti, že ji dokážete splatit, nejlépe ve smluvním termínu. Splátku totiž je možné odložit, ale za každé prodloužení splatnosti se platí nemalé poplatky, které zhorší vaši finanční situaci!

Při výběru půjčky se vždy dívejte na bankovní i nebankovní krátkodobé půjčky. V obou segmentech se totiž vyskytují výhodné akce, které byste neměli přehlédnout. Již tedy dávno neplatí, že by byly banky výhodnější, než nebankovní společnosti. Konkurence na trhu s půjčkami je obrovská, což vám hraje do karet.

Mezi současné nejzajímavější nabídky na krátkodobé půjčky patří:

  • První půjčka zdarma – když si u daného poskytovatele půjčujete zcela poprvé, můžete získat první půjčku zdarma. Pokud ji vrátíte ve lhůtě splatnosti, nezaplatíte ani korunu navíc. Mezi tyto půjčky patří např. Ferratum, CreditOn nebo Kamali.
  • Půjčky se zvyšováním limitu – za opakované půjčení nabízí mnoho poskytovatelů postupné navyšování limitu. Jinými slovy, věrnost se vyplatí. Za všechny lze jmenovat ViaSMS nebo Zaplo.

Před jakoukoliv žádostí o půjčku byste se měli seznámit s pravidly zodpovědného půjčování. Neměli byste si půjčovat na zbytečnosti, mezi které patří např. drahá dovolená nebo luxusní dárky. Při jakémkoliv zadlužení v rozpočtu vždy počítejte s rezervou na nečekané a nutné výdaje. Také není správné „vytloukat klín klínem“, tzn. opakované splácet půjčku dalším zadlužením.

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.