Co všechno ovoce umí? Není jen chutné a zdravé, ale má také spoustu dalších předností! Krása totiž prochází i žaludkem a čerstvé ovoce umí opravdové zázraky! I vnější použití podpoří váš bezchybný vzhled.

Banány

Pozor, banánová slupka umí zlikvidovat bradavice! Postižené místo na noc potírejte kouskem banánové slupky. V průběhu jednoho dvou týdnů uvidíte výsledek. Banány jsou kromě jiného také skvělým zdrojem energie, což ocení zejména aktivní ženy! Obsahují draslík a biotin, díky kterým se zbavíte tmavých kruhů pod očima. Jeden banán denně bohatě stačí k tomu, aby se v těle zaktivovala schopnost samoopravy. Banány jsou zásadité a díky tomu zabraňují překyselení žaludku. Z některých druhů se dají dokonce vyrábět i textilie.

Jablka

Že jsou jablka zdravá, vědí už děti v mateřské školce. Jablka bychom neměli loupat, ale jíst celá, protože slupka a vrstva hned pod ní obsahují většinu vitamínů (asi 70 %). Zázračným prostředkem je pro nás jablečný ocet: pod kontrolu umí dostat problémy s pokožkou, problémy se zažíváním, alergie nebo celulitidu. Stabilizuje krevní cukr a tím i produkci inzulínu po jídle. Jeho vnější použití je stejně efektivní jako vnitřní: pokožka je přirozeně kyselá a jablečný ocet stabilizuje její přirozenou pH hodnotu; nejlepší je používat ho každý den jako pleťové tonikum.

Kokosový ořech

Topmodelky už nějakou dobu přísahají na kokosovou vodu. Voda z nezralého, zeleného kokosového ořechu, obsahuje spoustu draslíku, vápníku, hořčíku a sodíku; snižuje krevní tlak. Po velkém fyzickém výdeji vás drink z kokosové vody udělá opět fit. Exoticky voňavý kokosový olej není výborný jen do smoothie nebo salátových dresinků, ale je skvělý také jako tělová péče; dá se použít jako bodylotion. Domorodé kmeny v pralese ho už stovky let používají jako beauty elixír. Dodává tělu hydrataci, odstraňuje make-up, zaceluje poškozené vlasy a zmírňuje podráždění pokožky. Pokud se rozhodnete kokosový olej použít, dbejte na to, ať je kvalitní!

Ananas

Tropické ovoce, které podporuje produkci kolagenu v těle. Důvod: ananas hojně obsahuje tzv. AHA kyseliny, které pomáhají pokožce zbavit se starých buněk a tvořit nové. Zejména kůže poškozená sluncem se díky němu rychleji zregeneruje a je více chráněná – přinejmenším její vnější vrstva. Ananas je opravdový beauty zázrak. Obsažené enzymatické kyseliny působí jako peeling pro hladkou pokožku: stačí ho nakrájet na klínky a tělo pod sprchou dužinou pořádně vydrhnout. Chvíli nechat působit a pak opláchnout čistou vodou. Ananasová šťáva pomáhá při nachlazení, snižuje horečku a pomáhá uvolňovat hustý hlen.

Citrusy

Při výčtu beauty elixírů nesmíme zapomenout na citrusové plody. V jejich dužině se skrývá spousta energie, vitaminů a minerálů. Vitamin C, vápník, hořčík a draslík pomáhají nejen proti nachlazení, ale zároveň zlepší vaši pleť, vlasy a nehty. Citrusy umějí skoro vše.

Hezčí pokožka

Citrusy obsahují ovocné kyseliny, které zesvětlují pigmentové skvrny. U mastné pokožky stačí večer nakapat trochu citronové šťávy na vatový tampon a přejet s ním lehce pleť nebo mastná místa; obličej opláchněte až ráno. Citronová šťáva umí zacelit také popraskané rty; opět stačí rty přetřít a nechat šťávu působit přes noc. Ovocné kyseliny odstraní odumřelé buňky a vy budete moci ráno začít opět se zářivým úsměvem!

Krásné zuby a nehty

Pro zesvětlení zubů smíchejte prášek do pečiva s citronovou šťávou a směs opatrně naneste na zuby, za pomoci vatové tyčinky. Nechte působit pouze jednu minutu! Jinak by kyseliny mohly napadnout vaši sklovinu… Poté odstraňte za pomoci kartáčku na zuby.
Pro pevnější nehty: smíchejte olivový olej s citronovou šťávou a vmasírujte. Posílíte tak lámavé a křehké nehty, navíc se zbavíte jejich nežádoucího zabarvení!

Pomoc pro vlasy

Proti lupům a vysušené pokožce pomůže vlasová maska: smíchejte trošku kokosového nebo olivového oleje s medem a citronovou šťávou. Vmasírujte do pokožky hlavy a po půl hodině smyjte šamponem.

Autor: Alena Babuková

Foto: depositphotos/studioM/178560508

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.