Dobrý den, ráda bych se v životě posunula někam dál, ale mám pocit, jako bych se vůbec neměla ráda. Léta běží a nic se nemění. Jak se naučit sebelásce? Lída, 39 let.

Jak se naučit sebelásce V první řadě nám bylo vtloukáno do hlavy, že je to něco moc špatného mít se rád. Slýcháme, že mít se rád je sobecké, někdy dokonce dospělí používají přirovnání, že sebeláska je narcistická. A tak ze strachu, abychom nebyli špatní, zavrhneme sami sebe.  Ale v podstatě, když nám toto někdo říká, tak s námi manipuluje…

V druhé řadě je dobré si uvědomit, co se nám na nás nelíbí, co nemáme rádi a proč se nám to nelíbí a nemáme to rádi. Když zjistím, co mi brání mít se rád, můžu tu věc uchopit a zpracovat ji nějakou metodou či technikou, kterou znám, nebo se o jejím zpracování s někým poradím. Právě tyto metody učím na svých večerech nebo seminářích, jsou to opravdu jednoduché techniky, které se naučí každý, když má vůli a chuť.

A dalším bodem je pochopit, co to  znamená mít se rád.  Člověku, který se má rád, záleží na tom, co si dává do svého těla za potraviny a jaké přípravky používá na své tělo. Které mycí prostředky používá na uklízení. Člověk, který se má rád si neubližuje ani si nenechá ubližovat. Nenadává si, když se mu něco nepovede. Chodí do zaměstnání, které ho baví a naplňuje. Neignoruje své potřeby. Nepochybuje o sobě a nevytváří katastrofické scénáře. Nesoudí, nekritizuje a nehodnotí sebe ani druhé lidi. Neb když se mám rád, nepotřebuji ukazovat na nedostatky druhých, abych zvedl své sebevědomí. Jsem si sebe vědom a vážím si sebe i druhých. Přijímám sebe i lidé okolo sebe, i s jejich anomáliemi.

Rosala Kateřina Lebedová
Průvodkyně a terapeutka, vás provede partnerskými i jinými problémy, které vás v životě trápí. Více o její praxi na www.studio-rosala.cz

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.