Tentokrát jsem navštívila terapeutku Ing. Barboru Kravčíkovou, která ve své práci s klientkami pracuje především se svojí intuicí a vhledem. Specializuje se na ženská témata a voňavý osobní rozvoj.


Barbora přikládá vůním velkou důležitost. S vůněmi a typologií duše pracuje již několik let. Její metoda práce s vůněmi se nazývá Esence ženské duše. A co ona sama o vůních říká?Čich je náš vývojově nejstarší smysl. Je to první plně probuzený smysl ihned po narození a z těla odchází jako poslední, když umíráme. Vede přímo do plazího mozku a přímo ovlivňuje náš hormonální systém. Dle čichu si podvědomě vybíráme partnera, jídlo a víme, zda jsme v bezpečí či je potřeba se připravit na útěk. Je to zcela instinktivní záležitost.“

Vůně jako psychologický nástroj

Barbora Kravčíková.

Velkého vlivu účinků vůní si byly vědomy všechny starobylé a přírodní civilizace od počátku lidstva stejně jako všichni mocní panovníci, královny a vlivní lidé. A jsou si jich velmi dobře vědomi i dodnes. Proto existují celá marketingová oddělení, která řeší používání podprahových vůní v obchodech a na dalších místech. Má to psychologický charakter. Když cítíme příjemnou vůni, setrváváme v určitém prostředí déle a to nás motivuje k dalším nákupům. K nám do Evropy se z Orientu vůně dostaly až v 16. století a dobře se zde uchytily. Ve středověku totiž nebyla Evropa žádným voňavým místem, byla tu špína a zápach, a to bylo třeba potlačit. Díky tomuto procesu jsme si ale vštípili pouze povrchní libou funkci vůní, ale krok dál, k hlubokému významu jednotlivých komponentů – tedy proč se užívá právě té či oné vůně, jsme zdaleka ještě nedohlédli.

Barbořina voňavá inspirace

„Mně samotnou očarovaly nádherné orientální parfémy. Jako zázrakem mně přišly před několika lety do cesty a já jejich účinky pečlivě podrobovala zkoumání až jsem je nakonec zařadila jako právoplatnou součást svojí práce. Tak jemný, krásný a zároveň silný a funkční atribut, jako je parfém, který žena ví proč a za jakým účelem používá, nelze ignorovat.,“ říká Barbora Kravčíková. Například zlatavá a hřejivá ambra – stahující pevně na zem a utišující plašící úzkost; pižmo – jež v řádech mikrosekund dává vědět o své živočišné sexualitě; vanilka – nejstarší z relaxantů, navozující pocit klidu, bezpečí a důvěry; kadidlo – jež odpoutává naší mysl od problémů; růže – a její hojivá síla v srdeční oblasti… a další složky, které díky své kráse a dopadu na lidskou psychiku a tělo jsou tak přínosné a přitažlivé. „Ženy skrze vůně u sebe nacházejí nejenom řešení svých problémů, ale i vůně na konkrétní témata. Můžete díky nim zvýšit svoji atraktivitu nebo vylepšit svůj sexuální život, jindy můžete podpořit sebe v důležitých životních rozhodnutích, navodit rovnováhu mezi dáváním a přijímáním ve svém životě, zlepšit vztahy s rodiči, více se uvolnit jak v těle tak v mysli, odreagovat se od starostí a přílišné racionality, počít dítě nebo podpořit své já, prosadit se, vnímat a respektovat svou individualitu, a nebo se naopak zcela oddat vyššímu smyslu svého života. To vše je díky vůním možné,“ dodává Kravčíková.

Více o Barboře na www.barborakravcikova.cz.

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.